Pláštěnka nebo goretex? Vybíráme oblečení do deště
Každý, kdo se alespoň trochu potlouká v přírodě, je občas překvapen deštěm. A jestli je to překvapení milé, nebo nemilé, to už záleží jenom na vás. "Ale no tak trochu zmoknu. Trocha toho deště ještě nikoho nezabila," řeknete si. Ovšem, máte pravdu. Ale co když jdete na víc dní a nemáte se večer kde usušit. Použitelné varianty jsou dnes v podstatě dvě a rozdíl je, jak jinak, ve finanční investici. Takže pláštěnku nebo goretex?
Pláštěnka
Je obvykle méně či více foremný pytel z igelitu, nebo jemu příbuznému materiálu, který si na sebe navléknete v případě deště. Více zřejmě vysvětlovat nemusím. Pokud jste doteď nežili v poušti Gobi, budete nejspíš pláštěnku znát alespoň z doslechu.
Výhody pláštěnky
V první řadě je to nepochybně její cena. Nejlevnější pláštěnky seženete už od pár korun, ale být vámi, i tady bych investoval do něčeho pevnějšího, co jen tak neprotrhnete. Mikrotenové pytlíky za 20 korun, které jsou občas k sehnání jsou k ničemu. Zafouká a roztrhnou se o popruh batohu samy. Nicméně dá se říct, že za několik set korun pořídíte pláštěnku, která vás na vašich výletech bude provázet několik let.
Další výhodou je totální nepromokavost. Po týdenním lijáku proteče i goretex. Každý kdo má zaručeně nepromokavé boty a šel s nimi někdy mokrými loukami a bažinami ví, že zas tak nepromokavé nejsou. A u oblečení je to stejné. Jenom to prostě déle trvá. Můžete se mnou nesouhlasit, ale mám tuhle zkušenost za sebou s třívrstvým goretexem. Podotýkám, že jsem příznivcem nepromokavého oblečení.
Nevýhody pláštěnky
Pláštěnka nedýchá. Jinými slovy, pokud budete stoupat v lijáku do kopce, budou potoky vody na vnějšku pláštěnky srovnatelné s těmi, které potečou uvnitř. Budete se prostě dost potit. Mebránové oblečení je více prodyšné, pocení těla by tedy nemělo být takové.
Pončo
Speciálním případem pláštěnek jsou tzv. ponča. Název je odvozen od pletených dek jihoamerických gaučů, kteří je nosí již po staletí. Zjednodušeně se jedná o obdélníkovou plachtu s dírou pro hlavu uprostřed. Ponča se šijí tak, abyste jeho delší stranu přehodili přes batoh a nahrazuje vám tam pláštěnku na batoh. Co se týče výhod a nevýhod ponča, jsou naprosto totožné s pláštěnkou.
Pláštěnku nebo pončo?
Osobně jsem zastáncem pláštěnky v kombinaci s pláštěnkou na batoh. Ono je moc krásné mít přehozené pončo přes batoh, ale pokud na hřebenech dost fouká, neustále musíte hlídat, jestli vám pončo nesklouzlo z batohu. A neprší vám na něj. Oblékání ponča také není nic moc, špatně se hlídá, jestli dokonale kryje váš batoh. Lepší je k tomu někdo druhý, kdo vám řekne, jestli ho máte správně narovnané. A pokud máte den s přeháňkami a potřebujete pončo sundávat a nandávat častěji, je to otrava.
Pláštěnka má ovšem také nevýhodu, bude po ní stékat voda a i když budete mít překrytý batoh speciální pláštěnkou budou navlhlé popruhy a nosný systém. Dnešní batohy mají dnes mezeru mezi zadní stranou a vašimi zády, takže se mi ještě nestalo, že by vlhkost prosákla dovnitř, ale potencionální riziko tam prostě je.
Pokud půjdete v pláštěnce, rozhodně nezapomeňte návleky na boty + holeně. Pláštěnky i ponča obvykle konší uprostřed vašich holení a voda stéká na kalhoty, do kterých se po čase vsákne a po nohou vám steče do bot. Vršek tedy budete mít suchý, ale boty a ponožky mokré. Nezapomeňte, že při chůzi právě nohy používáte nejvíce a měly by tedy být v suchu a teple. Navíc od mokrých nohou je jak známo zima, takže opravdu nic moc.
Pláštěnka je prostě tradičním oblečením do deště
Goretex & jiné membránové oblečení
Pojem Goretex je samozřejmě zavádějící, protože dnes existují desítky výrobců zaručeně originálních membrán, které dovnitř nepropustí ani atom vody, ale ven naopak dýchají celé metry krychlové vzduchu. Pojem goretex nebo goráč se nicnémě vžil velmi rychle a mnoho lidí jej používá jako označení pro celou tuto skupinu, a tak jsem si dovolil dát jej i do názvu článku.
Gore výhody
A v čem je to lepší než igelitová pláštěnka? V první řadě, jak už to tak u dražších věcí bývá, je to pro vás pohodlnější. Pokud víte, že ten den bude deštivo, navléknete na sebe goretex už ráno a půjdete v něm celý den. Někteří si teď určitě vzpomněli, co jsem říkal o neprodyšnosti pláštěnek. Ano, máte pravdu, ale membránové oblečení určitou prodyšnost má a dovolí vám tedy více. Pochopitelně záleží na teplotě. Bude-li 30°, budete při výstupu nahoru zbrocení potem, ať už máte levnou nebo drahou variantu proti-dešťového oblečení. Bundy se navíc dají rozepínat v podpaží a dalších místech, která zajišťují přídavné odvětrávání za stálé ochrany proti dešti.
Gore nevýhody
Nevýhodou jsou peníze. Minimální investice do nepromokavého kompletu je dnes okolo 4000 korun a ne každý je to ochoten dát. Zvlášť pokud jedete do hor jednou ročně na prodloužený víkend. Pak určitě nemá smysl tohle oblečení vlastnit. Schůdnou, a velmi častou variantou je, mít jedno oblečení na sjezdové lyže, které používáte i pro případnou turistiku. Rozdílný je akorát počet vrstev, které pod ně navléknete. Tady ovšem záleží na materiálu, počtu vrstev apod., ale to je téma na další celý článek.
A moje osobní preference? Vlastním jak pláštěnku, tak goretexové oblečení. Na hory si gore bundu beru vždy do batohu, i když je předpověď slunečná a jasná. Zkušenost mi velí, že člověk nikdy neví. Pokud vyrážím někam jinam na víkendový pochod, pobyt nebo čundr, vezmu si s klidem pláštěnku.
Goretex je sice dražší, ale pohodlnější a nahrazuje jednu vrstvu vašeho oblečení
Závěrečným pravidlem je, že pokud jdete do hor, musí být v batohu vždycky něco nepromokavého!
Související články