Boty na turistiku - jak vybrat ty správné pohory
Hovoříme-li o turistice pěší, pak se povětšinou odehrává na našich vlastních nohách. Neznám nic důležitějšího na treku, než mít ty správné boty. Když si to vezmete kolem a kolem, pak je úplně jedno, jestli stojíte na místě s nejkrásnějším výhledem, nebo kolem vás zrovna probíhá stádo ohrožených nosorožců, pokud vás tlačí nebo svírají boty. Takže se pojďme podívat na několik elementárních rad, jak vybrat ty správné boty pro ten účel, pro který je budete potřebovat. Připomínám, že článek se týká pouze bot trekkingových.
Co potřebuji za boty
Předtím, než vkročíte do obchodu s obuví a pustíte se neohroženě mezi regály, měli byste si položit několik základních otázek.
1. Chodím po náročných a kamenitých cestách s prudkými sestupy ?
2. Chodím do hor na více dní a nosím těžší batoh ?
3. Vyrážím i v horším počasí, případně ve sněhu ?
Pokud si na všechny (nebo většinu) otázky odpovíte ano, pak rozhodně potřebujete kotníkové pohory, které nohu podrží pokud s batohem uklouznete, nebo se vám pod nohou uvolní kámen. Nesmějte se. Každý, kdo chodí, ví, že např. při sestupu z celodenního výletu jsou vaše nohy už unavené a vyčerpané svaly nejsou s to kontrolovat krok tak jako na počátku dne. Vymknutí kotníku v takové situaci není rozhodně výjimkou.
Rozhodnete-li se pro kotníkové boty, otázkou zůstává, jaký zvolíte materiál. V principu se vždy rozhodujete mezi kombinací kůže a látky (s goretexovou nebo jinou membránou) a koženými, které jsou vesměs opět vybaveny membránou od různých výrobců.
Pokud mohu doporučit, vybírejte pouze boty, které mají pogumovanou špičku. To je významný prvek ochrany boty před okopáním a šrámy od kamenů.
Kůže VS látka
Takže v čem jsou vlastně výhody těch kterých bot.
Kožené pohory s membránou jsou povětšinou masivnější a nabídnou lepší ochranu a stabilitu nohy. Pokud je o ně správně postaráno, udrží vaše nohy dlouho v suchu. Při péči o tyto boty platí ta samá pravidla, jaká dodržovali naši předkové nosíc poctivá kožená bagančata. Voskovat a mastit kůži. Osobně používám vosk Nikwax, určený právě pro tento typ obuvi. Voskování kožených bot má dvojí smysl. Odpuzuje vodu a zároveň dělá kůži vláčnější a odolnější před popraskáním. Kožené pohory velmi často praskají v místě ohybu prstů a pravidelné promašťování bot životnost materiálu na inkriminovaných místech prodlouží. Nevýhodou je špatné sušení. Pokud vám kožené boty s membránou protečou, je venku prakticky nemožné je usušit.
Látkové boty s goratexem (případně látkové v kombinaci s kůží) jsou většinou lehčí a lépe dýchají. Na běžnou turistiku jsou plně dostačující a i jejich voděodolnost je velmi dobrá. Tyto boty se také většinou nemusí "rozcházet" a jsou velmi pohodlné. Kůži přece jenom musíte "vytvarovat" na vaši nohu. Také péče o ně je velmi jednoduchá. Obvykle k jejich impregnaci stačí sprej doporučený výrobcem.
Rozdíl mezi voděodolností látkových a kožených bot poznáte při chůzi mokrou trávou. Látkové jsou obvykle mokré za půl dne, kdežto kožené vám budou čvachtat až večer.
Jak si zkoušet botu v obchodě
- Vyzkoušejte několik různých modelů popř. i v různých obchodech. Přece jenom se jedná o poměrně dost peněz a boty by vám měly vydržet několik let.
- Boty zkoušejte v takových ponožkách, v kterých chodíte. Pravděpodobně to budou silnější trekové ponožky.
- Obě boty si poctivě zašněrujte a neváhejte v nich třeba 15 minut pobýt. Bota by vás neměla nikde tlačit.
- V zašněrované botě by vám neměla noha popojíždět ani příčně ani podélně. Mírná vůle je pochopitelně nutná, ale nemělo by to být víc než řekněme 0,5 cm.
- Zkuste boty na nakloněné rovině, nebo alespoň zatlačte na špičku. Simulujete tak sestup. Prsty ve špičce vás nesmí tlačit, jinak při reálném sestupování z hor zažijete opravdové peklo.
Související články