Jak vybrat návleky na boty

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk

navlekyNávleky na boty. Je to vůbec k něčemu? Kdy to použiji? Goretex nebo jiný materiál? Na tyhle a ještě pár dalších otázek se pokusí odpovědět následující článek. Pokud se chystáte návleky si koupit, mohl by vám být případným rádcem a pomoci se tak snadněji rozhodnout. A pokud vůbec nevíte o co jde a návleky vám připadají jako kus oblečení z dob, kdy měl turistický klub ČR ještě asi deset členů, pak možná zjistíte, že se mýlíte. Inu uvidíme...

Potřebuji to vůbec ?
Návleky jsou defacto celoročním kusem oblečení. Ač to tak totiž na první pohled nevypadá, nejslabším článkem na oblečení a obutí vašich nohou je spojnice nohavice a boty. Tudy se dostává sníh, písek nebo kamínky do vašich pevně sešněrovaných pohorek a způsobuje různé útrapy. Od puchýřů a otlačenin, přes píchání do chodidla, až po zevnitř promočené boty, které by jinak zůstaly suché. A to už vůbec nemluvím o tom, když jdete v krátkých kalhotech.

A právě tady nastupuje funkce návleků. Jsou uzpůsobené tak, že je většinou zaháčkujete do tkaniček bot a pod botou provlečete řemínek, pásek nebo železné lanko, které jistí návleky zespoda. Jejich délka, která by vám měla sahat nad lýtkový sval, zabezpečí zajištění z druhé strany. Pod polenem se návlek stáhne a díky tomu, že lýtko je větší, vám nebude padat dolů.

"Ha, ale já mám nepromokavé kalhoty, takže návleky nepotřebuju," řekli si určitě někteří z vás. Není to tak úplně pravda, i když v některých případech může být. Pokud máte vysoké pohorky a kalhoty je opravdu důsledně obepnou, pak se bez návleků obejdete i při chůzi hlubokým sněhem. Ne všechny kalhoty jsou ale takto šité a pak se vás už týká sníh nebo písek v botě jako každého jiného.

Zážitek z chůze mokrou trávou nebo hlubokým bahnem bývá opět silným důvodem pro pořízení návleků. Kapky vody nebo bláto, které nachytáte na nohy, vám prostě a jednoduše nepotečou do bot. Pokud chodíte občas i v zimě, případně na ledovci, pak vězte, že nejčastější příčinou mokrých bot je právě sníh, který vám zapadá dovnitř. Následkem tepla ve vaší pohorce změní skupenství na vodu a VOILAH ... máte mokrou botu dřív, než řeknete "cepín". Navíc je to opravdu malý kousek obleření, takže přibalit ho do batohu nic nestojí. A jdete-li například v krátkých nohavicích, stezka se rozblátí, nebo přecházíte mokrou louku, prostě je nasadíte a budou vám nahrazovat nepromokavé kalhoty, které jsou rozhodně větším kusem oblečení a brát si je v létě do batohu na výletech po čechách je opravdu blbina. Tedy pokud netrénujete na pohár sherpů.

Co tedy za návleky ?
Univerzální rada asi neexistuje, ale pokusím se shrnout pár rad, které by se vám mohly při případném vybírání hodit. Pochopitelně existuje celá řada výrobců a použité materiály i technologie se liší. Nejčastěji budete asi potkávat návleky z Cordury se zátěrem, goretexové, případně membrány některých jiných výrobců. Goretexové návleky budou pravděpodobně nejdražší a před jejich nákupem rozhodně popřemýšlejte do jak extrémních podmínek a jak často vyrážíte. Mně osobně Cordura naprosto stačila na většinu akcí. I když je fakt, že pokud jdete celý den mokrou trávou, tak proteče. Navíc je poměrně málo prodyšná a nohy se dost potí. Prodyšnost je tedy dalším důležitým faktorem. A ještě navíc k materiálům. Pokud víte, že v nich budete chodit celé dny v mokru nebo bahnu, pak rozhodně berte membránové s velkou prodyšností.

Důležitým, i když velmi často kritizovaným prvkem návleků, je zip, který slouží pro rychlé nandavání a sundavání, aniž byste museli sundávat i botu. Kritika zipu se obvykle týká jeho možné poruchovosti, případně toho, že může zamrznout, pokud se do něho dostane sníh.

Osobně bych návleky se zipem rozhodně doporučil. Poohlédl bych se ovšem po takových, jejichž zip je robustní s velkými zuby a hlavně krytý legou - přesahem. Jinak je téměř stoprocentní, že vám poteče do návleků a jejich funkce bude k ničemu.

Nejnamáhanejší částí návleků je bezesporu řemínek nebo lanko pod botou. Asi se nedá říct, co z obojího je lepší, ale podívejte se, jak je bude do budoucna možné nahradit, protože po roce až dvou intenzivního užívání je budete stoprocentně měnit. A kupovat kvůli tomu nové návleky? To nevím proč. Háčky, kterými se návleky uchytí na šněrování boty, by opět měly být masivní. Nestane se vám, že nepůjdou uchytit.