Severní Norsko
Národní park Rago
Národní park Rago, na hranici Norska se Švédskem, se pyšní nádhernou, členitou krajinou a je známý hlavně kaskádovité řeky a hory se strmými úbočími. Na bezlesých vřesovištích jen tu a tam soupeří s krajinou shluk borovic a občasné skalní tabule poseté balvany. Romanitost rostlinstva není příliš velká, ale najdeme tu několik vzácných horských druhů. Z živočišných zástupců je tu pak hojně zastoupen rosomák. Spolu s ostatními chráněnými územími - švédskými parky Padjelanda, Sarek a Stora Sjøfallet, tvoří Rago největší chráněnou oblast v Evropě, mající rozlohu 5700 km2. Park sám má rozlohu 171 km2 a byl založen v roce 1971.
Národní park Ånderdalen
Národní park Ånderdalen je charakteristický pro pobřežní krajinu v severonorském kraji Troms. Okolní hory porost parku do značné míry ovlivňují. Jejich svahy jsou neplodné, plné vřesovišt a rozptýlených břízek ve spodních polohách. Zdejší borovicové lesy se tak na první pohled zdají být na pokraji smrti, nicméně při bližším pohledu narazíme i na mladší a zdravější stromky. Přesto se letitost zdejšího porostu nezapře. Některé ze zdejších stromů, jsou dokonce až 500 let staré.
Národní park Øvre Pasvik - na rusko-finské hranici
Rozlehlé a otevřené borové lesy přikrývají nízké a mírně se svažující horské hřebeny, mezi kterými září horská jezírka a zelenají se široké bažiny. Krajina nezměněná od samého úsvitu času, kdy vládla pravidla matky přírody a člověk nebyl ničím. Les na hranicích s Finskem a Ruskem je jedním z největších panenských lesů v Norsku. Žije zde mnoho východních rostlinných a živočišných druhů, které nenajdete nikde jinde na norském území. Jedním z nich je například rojovník, známý také jako labradorský čaj.
Stabbursdalen - nejsevernější borový les na světě
Národní park Reisa - pokladnice fauny a flóry
Po tisíce let se zařezávala řeka Reisa do okolní krajiny, až vytvořila kaňon, který vede dnes středem národního parku nesoucím její jméno. Úzká údolí a rokle, mohutné vodopády a řeky dominují národnímu parku, který byl založen za účelem ochrany zdejšího prostředí. Rozmanitost přírody je jeho hlavní devizou. V tomto parku o rozloze 803 km2.
Knivskjelodden – na nejsevernější bod Norska za jedno odpoledne
Knivskjellodden je přehlíženým sourozencem svého slavnějšího bratra se slovutným jménem Nord Kapp. Co se týče do jeho "severnosti", pak je o celých 1600 metrů blíže k pólu, než profláklý Nord Kapp, a to mu činí plný nárok na titul, který mu je již po celá desetiletí upírán.