Jaký vařič na trek - plynový nebo benzínový

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk

varicVybírání vařiče je věc, která nemine nikoho z těch, jenž se každoročně pouštějí do hor na vícedenní treky nebo výlety. Ať už jedete na Říp nebo zdolávat K2, budete si chtít uvařit čaj a polévku. Předesílám, že článek je psán v duchu běžné vysokohorské turistiky, nikoliv pro horolezce. Ti sami moc dobře vědí, na čem vaří a proč. Nicméně i k tomu se dostaneme.

Na samém počátku vybírání byste si měli položit otázku, které palivo by mělo váš nový vařič pohánět. Možností je samozřejmě několik, ale do reálné hry vstupují pouze dvě alternativy: plyn a benzín. Obojí má své výhody a nevýhody, které se tu pokusíme nastínit.

Kdy benzínový vařič

  • V případě delšího zimního bivakování – plyn totiž při nízkých teplotách tuhne a je problém jej dostat ven. Mohlo by se vám stát, že budete spát s kartuší ve spacím pytli místo plyšového medvídka, abyste kartuši zahřáli a ráno si mohli uvařit čaj.
  • Pokud se chystáte do nějaké odlehlé končiny, může se stát, že několik dní nenarazíte na žádný obchod, ale benzínku většinou seženete všude, případně si můžete o benzín říci komukoliv, kdo má auto.
  • Do zemí, kde se nedají sehnat plynové kartuše. Letecky si svoje vlastní totiž přepravit nemůžete a tak byste se museli spoléhat na cílovou zemi a po přistání běhat po všech čertech a shánět plyn.


Pro a proti benzínového vařiče
+ vyšší výkon než plynový vařič.
+ sehnat palivo se dá prakticky kdekoliv na světě
+ široká škála paliv, lepší benzínové vařiče spalují dokonce i naftu
+ dobře hoří i v nízkých teplotách

- vyšší nároky na péči – zanáší se, je nutné ho čistit a promazávat
- Vysoká pořizovací cena, dobré vařiče stojí přibližně čtyři tisíce
- Pokud nevaříte technickým benzínem, vařič špiní. Budete mít prakticky všechno nádobí a dost možná i nějaké oblečení od mouru. V podmínkách, kde není voda na umytí nádobí je to problém.
- Batoh je po čase cítit benzínem
- Oproti plynovému vařiči je dost rozměrný
- Špatně se reguluje, u levných vařičů to nejde vůbec

Kdy plynový vařič

Odpověď je jednoduchá. Na plynu vařte kdekoliv. Na výletě, na čundru nebo na dovolené. Devadesát procent všech cest se dá odvařit na plynovém vařiči.

Pro a proti plynového vařiče:

+ nízká pořizovací cena
+ nízká váha
+ skladnost
+ nenáročnost na údržbu, zapálíte a vaříte
+ snadná regulace plamene

- Špatná dostupnost plynových kartuší v některých zemích