Jak vybrat stan

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk

Stany v horách IslanduV záplavě nejrozmanitějších modelů od různých výrobců by se i jeden ztratil. Platí to prakticky u každého druhu zboží a stany nejsou výjimkou. Ba právě naopak. Pokusíte-li si na internetu vyhledat slovo stan, neproberete se výsledky pravděpodobně ani za několik let. Následující článek má sloužit jako kompas v džungli modelů nejrůznějších stanů, který vás bezpečně vyvede ze stínu lesa na světlo - k Vašemu kýženému plátěnému obydlí.

Pochopitelně i cenové hladiny jednotlivých výrobků se diametrálně liší a vy na to zřejmě budete hledět také. Nejlevnější stany lze pořídit v některých supermarketech za pár stovek, ale předtím, než se do něho daný nešťastník pokusí ulehnout v nepříznivém počasí, měl by podepsat revers, nebo v horším případě uzavřít výhodnou životní pojistku.

Pár slov o konstrukci
Ty tam jsou doby, kdy vodáci a rodiny na dovolené v kempech vypínali Áčka, aby případný deštík nezměnil stan v jezero klidné vody a vaše dva spacáky v ostrovy na onom jezeře. V podstatě máte dnes na výběr, jestli tzv. iglů nebo tunel, případně kombinaci obého. Klasickou konstrukcí je dnes klenba tvořená dvěma křížícími se pruty. Obecně platí, že čím více prutů se kříží, tím lepší stabilita.

Jaké pruty
Pruty bývají dvojího materiálu. Buď duralové, nebo laminátové. Duralové jsou pochopitelně dražší a bývají součástí stanů extrémnějších řad. Pokud chodíte po horách, kde velmi často fouká, pak určitě víte, že vítr, který lomcuje stanem a pokládá pruty na váš spacák, vám spánek nedovolí. Osobně jsem to s laminátem zažil několikrát a zopakovat si to nechci. Ne že by se dural neohýbal, ale vítr bude pánem vašeho stanu o poznání méně. Pokud stavíte stan jen na zahradě a v kempu, jděte do plastu.

Tropiko
Stany jsou povětšinou dvouplášťové. Vrchní plachta se nazývá "Tropiko" a bývá obvykle z voděodolného materiálu. Její voděodolnost se uvádí klasicky vodním sloupcem, ale nesnažte se jej srovnávat s outdoorovým oblečením. Čísla budou neporovnatelně menší. A ani to není potřeba. S vodním sloupcem mezi 3000-4000mm na cm2 si vystačíte prakticky na cokoliv. Se tropikem podobných parametrů jsem absolvoval měsíc na Islandu, a tam doopravdy prší. Dobrý materiál je Ripstop, pokud tropiko roztrhnete, neměla by se trhlina zvětšovat. Nicméně, a zkušení vědí, zase tam je velké ale.

Síňka
Síňka má poměrně významný vliv na klima ve stanu. Některé bývají z velké části síťované a teplo, které si ve stanu vytvoříte vám tudy bude unikat. Takže pokud stanujete v chladnějších podnímkách, lepší je plná látka.  Jinak síňky různých stanů jsou hodně podobné, osobně mám rád, když tam jsou nějaké kapsy, kam si na noc člověk uloží třeba čelovku nebo brýle, pokud je nosíte.

Podlážka
Vodní sloupec podlážky to už je něco jiného, než jsme říkali u tropika. Tady platí čím vyšší, tím lepší. Většinou najdete čísla mezi 6000 - 10000 mm
/cm2. Pokud si totiž na podlážku lehnete, a zespoda pod ní je voda, tlak na materiál se pochopitelně zvýší a vyšší vodní sloupec se hodí.

Co předsíňky (apsidy)?
Správný dotaz. Tohle bychom rozhodně neměli při výběru stanu opomenout. Osobně tvrdím, že předsíň je přímo nutnost a pokud možno bral bych stan s jednou předsíní a s jednou apsidou. Rozdíl mezi nimi hned vysvětlím. Zatímco apsida je jen přesah tropika nad podlážkou, předsíň obvykle bývá tvořena prutem nebo tyčkami navíc. Rád se vyspím v pohodlí, a tak batohy mám ve zvyku nechávat v apsidě nebo předsíňce. To samé platí pro pohory, které po celodenním treku rozhodně nevoní po slavných parfémech.

Pokud máte stan bez apsid pro dva, a jste dva, pak bude váš osobní prostor na spaní velmi stísněný. Navíc dalším argumentem pro předsíň je vaření v dešti. V předsíňce si uvaříte v pohodě večeři nebo snídani a nebude hrozit riziko, že zmoknete, nebo že vám voda z těstovin "uteče" doprostřed stanu na podlážku.

Jaký stan tedy vybrat

Hlediska pro výběr stanu bych asi shrnul do těchto dotazů:

1. Kolik nás tam bude spát?

2. Kdy a kde v něm budeme spát?

3. Které věci tam budou s námi?

4. Jak se bude sbalený stan přepravovat z místa A do místa B?

A teď je vezmeme jedno po druhém.

1. Kolik nás tam bude spát
Nejčastější variantou jsou stany pro dva nebo tři lidi. Tak a teď si určitě říkáte: "No tak si vezmu stan pro tři a budeme tam dva. Prostoru bude habaděj a apsidy tepotřebuji." Svým způsobem máte pravdu. Ovšem stan pro tři je obvykle i větší a těžší, takže budete na zádech tahat zbytečná kila navíc.

2. Kdy a kde v něm budeme spát?
Tohle už jsme naznačili v popisu konstrukce stanu.

V podstatě platí asi toto

Stan na treky do hor - duralové tyčky, látková síňka a vyšší hodnoty tropika i podlážky. Předpokládejme, že na hřebenech bude větší zima, a že se stanem nebudete chodit jen v létě.

Stan do kempu na letní použití - laminátové tyče, vyšší hodnota podlážky se hodí i tak, protože kempy bývají často podmáčené, obzvláště na vodě.

3. Které věci tam budou s námi?
Ponesu si všechno na zádech, nebo jen stan vyndám z auta a lehnu si do něj? Pokud znáte jen variantu auto, pak rozhodně dvě apsidy nepotřebujete. Stačí jedna, kam si dáte boty a jiné věci oba dva. Ostatně v kempech je často lepší mít věci vevnitř ve stanu, abyste o ně v noci nepřišli. Pokud máte stan v batohu, je to jasné. Počet apsid by měl být roven dvěma a pokud je na jedné straně větší předsíňka, je to jen výhoda.

4. Jak se bude sbalený stan přepravovat z místa A do místa B?
Tady jde jen o váhu stanu. Na treky, do batohu, je nutné mít stan co nejlehčí, auto uveze cokoliv, takže váhu nemusíte řešit.

 

Závěrem pevně doufám, že vám článek přinesl alespoň trochu těch slunečních paprsků skrz koruny temného lesa stanů a jejich modelů, a že bude užitečným vodítkem při výběru vašeho mobilního letního sídla.

 

Běžný karavan v Americe Multifunkční karavan pro početnou rodinu
Není kemp jako kemp - stanování v poušti
Předchůdci dnešních stanů

Foto: Stany a karavany- TREKY.CZ