Jak vybrat batoh pro vícedenní trekování

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk

Každý kdo někdy šel vícedenní trek a nesl si všechno své “nádobíčko” na zádech ví, že alfou a omegou spokojenosti je kvalitní a pohodlný batoh. Pravda, pokud Váš ušatý přítelíček váží cirka 20 kilogramů, pak slovo pohodlný je velice relativní, nicméně i tak se nevhodně vybraný batoh může stát peklem na zemi. Následně Vás hrůzný zážitek a neutuchající bolest zad může přesvědčit, že jste s trekováním skončili. Takže jaký batoh vybrat ??

Jak ale vybrat ten správný batoh, pokud jsem nikdy nic takového nedělal. A jak velký batoh vlastně potřebuji ? Na tyto otázky se pokusím odpovědět následujícím textem článku.

Rozdělme si výběr batohu do základních oblastí:

1. Velikost batohu
Než začnete batoh zkoušet, pak musíte mít jasno k jakému účelu (rozuměj na jak dlouhé túry) jej budete používat. Velikost batohu se standartně udává v litrech. A odhady na počet dní versus velikost batohu jsou zhruba tyto:

    * 40-60 l – dvou nebo třídenní treky
    * 60-80 l - vícedenní treky
    * Nad 80 litrů - obvykle transportní batohy  pro přepravu věcí z místa na místo

Uvedená litráž je samozřejmě relativní, protože znám lidi, kteří jsou schopni se na 3 týdny cestování po Mexiku sbalit do 40-ti litrového batohu. Tak si koupím 80tku a bude, mohl bych si říct. To ano, ale pamatujte – čím větší batoh mám, tím více nepotřebných krámů povleču na zádech. A věřte, že každé to kilo se opravdu šeredně pronese. Záleží také kam jedete. Jedu do tropů, stačí mi malý batoh ! Do tropů nepotáhnete goretexové kalhoty fleece a rukavice, nicméně ponesete o to více vody a to vyváží ten zbytek. Já osobně mám 70-li litrový batoh, který používám na dvou a vícedenní treky.

2. Zkoušení batohu
Tak teď už vím jak velký chci batoh a nastává fáze zkoušení. Základní poučkou je, že každý prázdný a lehky batoh sedí dobře. Zkouška ohněm nastává při jeho naplnění. Každý rozumný prodejce by vám měl tedy batoh naplnit. Většinou stačí dát do něho spacák a nějakou další zátěž. Z toho už se dá poznat, jak Vám bude sedět. Já si do prodejny přinesl 6 kilogramů v podobě litr a půl lahví dobré vody a nedbaje udivených výrazů prodavačů jsem začal zkoušet. Konec konců vy půjdete na trek, ne oni. Batoh by Vás neměl nikde tlačit a když sebou zakroutíte ze strany na stranu tak by měl přiměřeně sedět. Vyzkoušejte jich více. I když doposavad nemáte žádné zkušenosti, poznáte které batohy Vám sedí a které ne.

3. Nosný systém
Naprostá většina trekových batohů má dnes vnitřní konstrukcí. Nosný systém je souhrnné pojmenování pro záda batohu, popruhy a bederní pás. Záda batohu by měla být anatomicky tvarovaná a přiměřeně odvětrávat. Takřka všechny nosné systémy jsou dnes velmi jednoduše nastavitelné aby Vám batoh seděl co nejlépe.

Popruhy musí být řádně vypolstrovány aby netlačily ani na krku ani na ramenou. Příliš úzké popruhy by se Vám mohly zařezávat. Naproti tomu příliš široké popruhy by zase mohly omezovat pohyb rukou.

Důležitou součástí je bederní pás, na němž ponesete většinu váhy. Měl by být dostatečně masivní a v části beder a boků vypolstrován. Měl by také jít jednoduše dotahovat i když máte batoh na sobě. To samé platí i pro ramenní popruhy. Zlepšení stabilizace batohu plní i hrudní pás, který zabraňuje rozjíždění ramenních popruhů do stran a batoh tolik neposkakuje a neposouvá se. S batohem si zaskákejte, sedněte, zkuste chůzi – prostě dělejte to co budete dělat na treku.

4. Robustnost batohu
Robustnost batohu je tvořena několika faktory.
Materiál – musí být odolný proti odření a roztržení. Mezi nejkvalitnější materiály dnes patří Cordura, ale její nevýhoda je váha, takže existují i další alternativy.
Přezky – ty by měly být dostatečně masivní a neprokluzovat se. Prasklá přezka Vám může pochod hodně znepříjemnit, takže na to pozor.
Švy – batoh musí být dobře šitý. Pokud se Vám bude zdát provedení už na první pohled nekvalitní, ruce pryč. Bude to nejspíš pravda.

5. Kapsy a komory
Výrobci nabízejí tzv. dvoukomorové batohy. Vnitřek batohu se dá přepážkou rozdělit na spodní a horní část. Věci, které uložíte do spodní části je tak možné vytáhnout aniž byste museli vypakovat celý obsah. Většinou se do spodní komory ukládá spací pytel. V noci ve stanu nebo i jen tak pod širákem nebudete muset vytahovat všechno z batohu. Důležité jsou i všemožné kapsy a kapsičky díky kterým si rozdělíte obsah batohu. Časem si v tom uděláte systém a Váš život tak bude v mnohém usnadněn.

6. Příslušenství batohu
Je důležité abyste měli kam připnout karimatku nebo trekové hůlky. K tomu slouží různé pásky a úchyty. Dobrá věc je i stahovačka, za kterou se dá strčit třeba tričko na sušení nebo momentálně nepotřebný kus jiného oblečení, který budete za chvíli potřebovat. Podívejte se jestli má batoh na bocích popruhy pro přichycení, případně na svém spodku.

Pokud půjdete na vícedenní tůru. Může Vás překvapit i deštivé počasí. Někteří výrobci dodávají k batohu i pláštěnku. Materiál batohu vydrží dost, ale pořádný slejvák by mohl změnit jeho obsah v akvárium. Dost výrobců proto nabízí k batohu i pláštěnku. Pokud bude u batohu pláštěnka vyzkoušete, zda je dost velká i na přikrytí případně připnuté karimatky a dalších věcí. Ale rozhodně neberte pláštěnku jako kritérium. Lze ji dokoupit samostatně za nějakých 300 korun pro různé velikosti batohů. Můj batoh měl pláštěnku integrovanou, nicméně pokud na něj navěsím karimatku a další věci, není dost velká, takže stejně musím pro delší treky použít jinou.

Pokud budete používat rezervoár na vodu (camelbak nebo nějak) hledejte vývoj na hadičku. Je potom celkem dost problém ji prostrkávat víkem batohu nebo nějak jinak.

Přeji Vám šťastnou ruku s výběrem batohu. Na závěr několik doporučených a ověřených značek batohů: Deuter, Ferrino, Millet, Corazon, Wolfgang, Tatonka, Treksport.