Národní park Rago
Národní park Rago, na hranici Norska se Švédskem, se pyšní nádhernou, členitou krajinou a je známý hlavně kaskádovité řeky a hory se strmými úbočími. Na bezlesých vřesovištích jen tu a tam soupeří s krajinou shluk borovic a občasné skalní tabule poseté balvany. Romanitost rostlinstva není příliš velká, ale najdeme tu několik vzácných horských druhů. Z živočišných zástupců je tu pak hojně zastoupen rosomák. Spolu s ostatními chráněnými územími - švédskými parky Padjelanda, Sarek a Stora Sjøfallet, tvoří Rago největší chráněnou oblast v Evropě, mající rozlohu 5700 km2. Park sám má rozlohu 171 km2 a byl založen v roce 1971.
Krajina je plná kontrastů a může nabídnout lesy nebo hladké skalní stěny, ale i rozeklané útesy, prudké a hlučné vodopády, ledovce a sněhová pole. Když ustoupil led na konci poslední doby ledové, zůstaly tu po něm četné velké i malé roztroušené žulové bloky, které nyní tvoří významný prvek krajiny. Narozdíl od sousedících švédských parků má Rago podnebí typické pro norské pobřeží. Mnoho srážek přes celý rok, chladná léta a mírné zimy.
Jižní části parku dominují hory Lappfjell a Flatkjølen. Společně formují hřeben pokrytý ledovcem, který se táhne směrem ke švédským hranicím. Severně od hory Lappfjell leží jezero Litle Værivatnet, z něhož doslova vyrůstají jeho strmé břehy do výšky. Na jeho západní straně se řeka dere skálou ven z jezera a vytváří tak více než 100 metrů vysoký vodopád, kterým začíná řeka Storskogelva.
Turistika v parku:
Na návštěvníky Raga čekají opravdu nádherné scenérie. Nejčastějším přístupem do parku je údolím Storskogdalen. V parku najdete několik značených tras, které začínají přímo na parkovišti u osady Lakshol a dvě turistické chaty bez obsluhy. Bývají často plné, a tak není od věci mít s sebou pro jistotu stan.
Údolí Storskogdalen vás povede z vesnice Lakshol severovýchodním směrem mezi skalami posetými úbočími k jezeru Storskogvatnet. Břehy řeky, která teče od jezera dolů údolím, jsou lemovány borovicemi a strmými skalními břehy, jež se místy zužují a vytvářejí tak peřeje a vodopády. Údolí pak pokračuje dál, kde se setkává se strmými šedými horami v severní části parku. Tady najdete pusté, ale nádherné a majestátní údolí Trolldalen.
Jak se tam dostat:
Vstupní branou do národního parku je městečko Fauske, které ležé na silnici E6 a také na železnici Tronheimu - Bodo. Pokud cestujete autem, pokračujte z Fauske po silnici E6 na sever a po 30-ti kilometrech odbočte vpravo na vesnici Lakshol. Cestujete-li vlakem, nezbyde vám, než do osady stopovat.