Polární záře (Aurora Borealis) - Co to vlastně je slovy pozorovatele

Stojíte v drsných podmínkách severu a najednou obloha před vámi začne hrát krásnými barvami a vy víte, že jste se stali svědkem jevu zvaného "polární záře". Ale mimo toho, že to je neuvěřitelně krásné, většinou Vám je zima když to pozorujete a špatně se to fotografuje, co to vlastně je ?
Polární záře nebo také Aurora Borealis není jevem pouze na severní polokouli viditelným z Norska a Grónska, jak se mnozí mylně domnívají. Na jižní polokouli se ovšem odborně nazývá Aurora Australis. Dokonce byly již případy, kdy se dal tento nezapomenutelný jev zpozorovat v našich zeměpisných délkách.
Fyzikálně popsáno to bude asi takhle. Slunce produkuje tzv. sluneční vítr, což je v podstatě plazma tvořená různými částicemi. Gravitační pole země vtáhne tyto částice do atmosféry a ve výšce 80-130km nad zemským povrchem dochází ke srážení s molekulami vzduchu. Tím se uvolňuje energie v podobě onoho krásného světla, které my mrznoucí turisté můžeme vidět. Síla uvolněné energie může dokonce rušit radiové vysílání a elektrické sítě.
Nejpravděpodobnější období pro pozorování tohoto jevu je před začátkem jara (únor - březen) nebo na podzim (září - říjen). Pravým rájem pro pozorování polární záře je potom oblast Laponska (sever Švédska a Norska).
Související články