Spací pytel Loap St.Laurent

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk

Svrchní materiál: Tactel RipStop
Vnitřní materiál:
Nylon Taffeta 210T
Náplň: Thermolite Quallo
Cena: 1880Kč
Váha: 1900 g

www.loap.cz

Popis výrobku

Spací pytel Loap St.Laurent jsem dostal darem a dle starého leč platného pravidla "Darovanému koni na zuby nehleď " jsem jej začal používat. Předchozí výrobek, který jsem používal byl vyroben věhlasnou firmou Hannah a musím říct, že mne nenadchl ani v nejmenším.

Vzhledem  k tomu, že mám k firmám typu Loap, které vyrábějí sortiment od plyšových medvědů po raketové motory spíš nedůvěru, nevěděl jsem co mám čekat. Nicmnéně už první kontakt spacáku s přírodou mne mile překvapil. Vnitřní  materiál Nylon Taffeta je velmi příjemný a po dobu spaní jsem měl tzv. peřinový pocit. S šusťákovým vnitřkem spacáků Husky (kterým také disponuji) se to nedá srovnat. 

St. Laurent je spacák z řady, kterou výrobce označil jako extreme a uvedená teplotní rozmezí tomu odpovídají.

-8° komfort

-20° extreme

Nicméně tyto hodnoty nejsou doplněny o normu EN 13537, která spodní teplotní hranice testuje na standartizované testovací figuríně při různých hodnotách. Bez tohoto údaje můžeme o extrémech u spacáku pouze spekulovat nebo vycházet ze zkušeností. Mám spacák přes dva roky, tudíž zvolím to druhé.

Zkušenosti

Spacák se mnou prodělal nespočetně podzimních víkendů venku, měsíc na Islandu a bezmála dva měsíce ve Spojených státech. Letos v zimě jsem jej podrobil vůbec nejdrsnějšímu testu, kdy jsme bivakovali v -10ti stupních celsia a prudkém větru na Sněžce.

Na Islandu nebyly se s St. Laurentem žádné problémy. Přecházeli jsme Duhové hory a i přesto, že teplota v noci klesala na některých místech několik stupňů pod nulu, zimu jsem nepocítil. Bohužel po návratu jsem jej musel vyprat a tady se u většiny spacích pytlů láme chleba. Spacák ztratil dost ze své nadýchanosti a materiál u zipu se nakrabatil. Mám za to, že to udělalo právě praní, když zip třel o povrch v rotujícím bubnu.

Na funkci to ovšem nemělo žádný vliv a ani po vyprání mi při teplotách kolem nuly nebyla zima nikde. podotýkám, že spím v tričku a treknkách. V případě chladnějších nocí jsem si do spacáku bral moirové spodky a triko s dlouhým rukávem.

Co dost mi strpčovalo život byl nakrabacený materiál v oblasti zipu, který zapříčiňoval jeho časté zaseknutí. Avšak mám za to, že to bylo právě díky onomu osudnému vyprání.

Po dvou letech pravidelného užívání jsem spacák podrobil testu nejtěžšímu a to bylo již míněné bivakování na Sněžce (bez stanu). Tam se přiznám, že mi byla zima jako nikde na světě při teplotě -10°C. Foukal ovšem brutální vítr, který teplotu o dost snižoval a přestože jsme byli v závětří, tak byla noc peklo na zemi. První pokus o usnutí jsem absolvoval pouze ve flísové bundě a to opravdu nešlo právě díky větru. Ruku bych dal za žďárák nebo alespoň igelitovou plachtu.

Usnul jsem až při pokus druhém, kdy jsem se oblékl do goratexové bundy, a tělesná teplota ji vyhřála. Pak už jsem spal prakticky bez vyrušení až do rána. Nezmrzl jsem tudíž bych mohl považovat extrém spacáku opravdu za pravdivý.

Plusy

 + kompresní obal je úžasný a zmenší spacák na polovinu s Husky obaly se to nedá srovnat

 + materiál je velmi příjemný

+ spacák plus mínus splňuje hodnoty, které výrobce udává

+ velmi příznivá cena. Spací pytle v těchto kategoriích se obvykle pohybují okolo 2500 Kč.

 Mínusy

- právě díky jemnému materiálu se spacák může znehodnotit v pračce a poté se zadrhává zip, pevná šusťákovina (Soft Nylon) u některých konkurenčních spacáků praní asi ponese lépe.

 Závěrečné doporučení

Loap St. Laurent rozhodně není zimní spacák. Může ovšem být plným právem považován za třísezónní. Doporučil bych jej všem co tráví jarní až podzimní noci pod stanem nebo pod širákem a příležitostně si střihnou nějakou tu mínus hodnotu. Tam může Loap najít velké uplatnění a přinést klidné a teplé noci.