Karimatka Yate Classic z materiálu EVA

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk

Skalní tremp či vandrák pohrdá vymožeností posledních dob - karimatkou. Spí na zemi v přeložené celtě pod dekou. Spacák a karimatka jenom pro slabochy jsou a zážitek tento z nocování pouze kazí. Snad proto je skalní trempování jenom pro mladé. Ti starší většinou trpí na záda a na ledviny. V nabídce jsou i silnější karimatky např. 1,4 cm. S těmi už není problém nocovat na sněhu.

Pokud nejste skalním trempem a rádi byste provozovali vícedenní turistiku i v pozdějším věku, bude se vám karimatka hodit. Dobrý spacák je jenom polovina úspěchu aby Vaše tělo v noci nepromrzlo, zvláště pokud se chystáte do chladnějších podmínek.  V podstatě existují tři druhy karimatek - alumatky, samonafukovací a běžné pěnové karimatky. Na zástupce té poslední skupiny se podíváme dnes.

A jak si stojí pěnové karimatky ve srovnání se samonafukovacími ?

Výhodou samonafukovacích karimatek oproti těm pěnovým jsou komfort a velikost. Žádná pěnová karimatka neposkytne takové pohodlí jako samonafukovačka. Ve spánku si prostě připadáte jako na matraci a takřka se těšíte na každou další noc. Pokud samonafukovačku sbalíte, získáte balíček zhruba o poloviční velikosti té pěnové. Tím ovšem výhody končí.

A teď co jsou výhody pěnové karimatky oproti mafukovací "matraci":

    * Pevnost. Spíte li na kamenitém povrchu nehrozí protržení nebo propíchnutí. Pokud přesto kámen pěnovou karimatku propíchne, pak ji v pohodě můžete používat, zatímco zamonafukovačka po propíchnutí slouží už jenom jako kilo navíc v batohu (pokud nemáte lepení).
    *  Váha. Pěnové karimatky jsou zhruba na třetině váhy těch samonafukovacích. Při větší tloušťce se mohou dostat na polovinu, ale v situaci kdy Váš batoh váží 20kg mi věřte že počítáte každé deko.

Další věc kterou bych neměl zapomenout je tzv. proležení samonafukovací karimatky. Bivakovali jsme v noci na Sněžce a můj sparingpartner měl samonafukovací karimatku. Ráno si stěžoval na prostydlou kyčel, protože ležel na boku a i přes plně nafouklou karimatku se kyčel dotýkala země coby těžiště. To se na pěnovce stát nemůže.

Takzvané evamatky jsou u nás nabízeny většinou od firmy YATE a oproti normální karimatce jsou zhruba dvakrát dražší. Jaké jsou tedy důvody právě pro tuto karimatku ?

EVA je speciální porézní materiál, který zabraňuje nasátí vody a vlhkosti tak jak se to stává u běžných pěnových karimatek. Půda pod vámi dýchá a pěnová karimatka zespodu navlhne. EVA toto eliminuje tak jak to jen jde. Ne, že by karimatka zespodu nebyla mokrá, ale kapky se drží navrchu, takže ji stačí jen setřít nebo nechat na slunci či větru asi 5 minut a je suchá. To je velká výhoda, protože pokud nocujete několik dní za sebou na vlhké karimatce, většinou je i vlhký spacák a co si budeme povídat, komfort je pryč. Ovšem zkoušel jsem EVA karimatku podrobit pětiminutovému testu ve sprše a o naprosté odolnosti vsakování vody  si můžeme nechat zdát. Pokud nosíte karimatku připnutou k batohu schovejte ji pod pláštěnku na batoh nebo si na ni pořiďte obal. I kdyby měl být z igelitu.

Pro běžné spaní postačí tloušťka 1 centimetr. Pokud jste náročnější, případně nechcete tolik cítit nerovnosti pod Vámi, pak doporučuji sílu 1,4 jenž je pravda dražší, ale není na ní problém nocovat např. na sněhu.

Materiál EVA
Cena: cca 500 Kč
Barva černá, šedá
Hmotnost 250 g
Rozměr 190x50x1 cm

Ať už vyberete karimatku takovou nebo makovou přeji DOBROU noc bez kamenů a kořenů pod Vašimi zády.