Pláštěnka na batoh - k čemu to vlastně je ?

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk

Pláštěnka na batohVýrobci batohů se dnes předhánějí v zuřivém konkurenčním boji o to, který batoh bude mít nejvíce visaček s těmi nej vlastnostmi. Ale i u batohů za tisíce korun s těmi nejlepšími vlastnostmi budete patrně zklamáni. Za zhruba hodinku až dvě vytrvalého deště se obsah Vašeho batohu změní v mokřinu obsahující Vaše věci a několik litrů vody do nich nasáklých.

Pláštěnka na batoh je v podstatě většinou neforemný pytel, který tento nedostatek řeší.

Pokud to chcete obejít nejjednodušší cestou, pak skutečně můžete použít igelitový pytel s dírami na poutka batohu. Viděl jsem několik takových pláštěnek a jsou skutečně nejlevnější. Nicméně ne každý je takový kutil a pro nás ostatní jsou připraveny pláštěnkové výrobky od všech možných i nemožných firem.

Základem každé pláštěnky je zátěr, který by neměl pustit žádnou vodu. To vyzkoušíte jednoduše. Vezmete pláštěnku do umyvadla a pustíte na ni proud vody. Pokud je za chvíli ruka z druhé strany mokrá, prohráli jste. Pláštěnka je na nic a batožní mokřina by Vás čekala tak jako tak.

Jinak se na trhu cenově tyto výrobky pohybují od 200-600 Kč a jsou různě kvalitní. O některých by se dokonce dalo říct, že jsou vyloženě nekvalitní. Osobně mohu doporučit tyto výrobky od české firmy Jurek. Pláštěnky se dělají ve velikostech odpovídajícím litráži batohu. Tzn třeba 30-50, 60-90 nebo něco takového. Beru pláštěnku vždy o něco větší aby se pod ni vešla i karimatka a další věci, které máte navěšené na batohu.

Někteří výrobci nabízejí pláštěnku jako součást batohu, nicméně málokterý myslel na to, že k batohu budete ještě něco připínat, takže si stejně budete muset koupit pláštěnku separe.

A ještě jedna rada na závěr: Nevybírejte batoh podle pláštěnky ale pláštěnku podle batohu.