Nordic Walking - co je to?

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk

nordic_walkingTak je tu zase nedělní odpoledne a vy jste se právě rozhodli pro malou procházku někde v městské zeleni. Slunce příjemně hřeje a pofukuje jemný vítr, který jen zdůrazňuje klidnou a mírnou nedělní náladu. Ale pozor! Jak tak pomalu kladete nohu přes nohu a lelkujíce se rozhlížíte po okolí, ozve se za vámi zuřivé cvakání a za pár vteřin se okolo vás prožene sportovně oblečená osoba, která se při každém kroku odpichuje hůlkami a díky tomu dokáže jít jednou tak rychle než jste tak doposud činili vy.

Uskočte, uhněte a dívejte se. Právě jste potkali nordic-walkera. Upřímně rád bych slovní spojení Nordic Walking přeložil, ale nenapadá mne jak. Prozatím pro něj neexistuje český ekvivalent a tipuji, že při amerikanizaci našeho jazyka, převážně díky internetu, ani nebude. Nevadí, přesto si můžeme říci, co si za tímto spojením představit. Nordic Walking je poměrně mladá sportovní disciplína, kterou sice nenajdete nikde na olympiádě, ale přesto ji provozuje mnoho lidí na celém světě.

A co to tedy je?
"Nordic" znamená v angličtině skandinávský a "Walking" chůzi. Tedy skandinávská chůze, přeloženo doslova. V praxi to je chůze za pomocí trekových hůlek, kterými si pomáháte. Můžete si to představit jako běžkování nasucho. Tato disciplína vznikla ve finsku, odkud se rychle rozšířila do celé Skandinávii.

Mnoho lidí nahrazuje nordic walkingem běh. Chůze s hůlkami je, narozdíl od běhání, šetrná na klouby a pokud se snažíte shodit pár kilogramů nadváhy, je ideálním sportem. Vaše klouby nebudou tolik trpět a přesto bude váš energetický výdej opravdu hodnotný. Za hodinu můžete bez problému nordic walkingem spálit 500-600 kalorií, což se vám při obyčejné chůzi nepodaří. S použitím hůlek totiž zapojujete až 90% svalů z celého těla. Technika není nikterak obtížná a rychle ji zvládnete. Nejdůležitější je nastavit správnou délku hůlek. Obecné pravidlo říká, že byste měli mít polovinu rukojeti v úrovni pupku. Poté již přirozeně koordinujete pohyb. Levá ruka jde dopředu společně s pravou nohou a naopak. Ruce musí neustále pracovat a hůlkami se odpichujeme odzadu (tj. hůlka i při odpichu je vždy nakloněna vpřed).

Možná na vás budou okolní lidé koukat poněkud vyjeveně, ale z toho si nic nedělejte. Vy prostě jen děláte něco pro své zdraví!