Buková hora - celodenní výlet za jednou z dominant Českého středohoří

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk
mapa: 

026Televizní vysílač na Bukové hoře je nepřehlédnutelný téměř odkudkoliv ze středohoří. Vysoká a štíhlá věž přitahuje pohledy tak nějak sama a koneckonců, proč by měl člověk na vysílače dívat z dálky, když se dá dojít až k jejich patě, ne? Celý výlet měří 20 kilometrů a budou pořádně perné, ale nezoufejte, nabídnu vám i variantu o celou polovinu kratší. Bude to dřina, ale mohu vám slíbit, že to bude stát zato.

Kdo byl někdy za dobré viditelnosti v Českém středohoří, tak se mnou asi bude souhlasit, že se jedná o jedno z nejfotogeničtějších pohoří u nás. Kuželovité útvary, jež bývaly dříve sopkami, vystupují z krajiny a působí na oko divákovo tajemně a nebojím se říci až strašidelně. Vraťte se ve svých představách o miliony let zpátky, když tyto kopce byly formovány silou magmatu, které se tlačilo na povrch, vystřikovalo ohnivě rudé sloupy za ohlušujícího burácení.

Naštěstí si to dnes můžeme jen v klidu představit a kochat se myšlenkou, jak by byl onen záběr v noci působivý, bez vážnějšího ohrožení na vlastním životě.

Od vlakové zastávky Těchlovice vyrazíme po červené tur. značce směr Buková hora, podél Těchlovického potoka. Připravte se na pořádné stoupání, protože budeme překonávat převýšení přes 500 metrů a to už je něco. 
Na Bukové hoře můžete využít pohostinství Děčínské boudy, kterou najdete hned pod vysílačem a rozhodně nezapomeňte navštívit Humboltovu vyhlidku, která je pár kroků odsud.

Pokud vás dosavadní sportovní výkon neunavil, pokračujte dál po červené značce do Zubrnice, kde najdeme skanzen. I odsud se dá odjet vlakem, takže pokud časově nestíháte, lze této varianty využít. Drsňáci ovšem budou pokračovat výstupem na další kopec - Pláň. Tam se dají po zelené směrem na Sokolí hřeben, a po ní sestoupí do Velkého Března.

Nezapomeňte navštívit zříceninu Pustého zámku, podle které zelená turistická značka vede. Hrad byl obýván ve 13. a 14. století, než posléze zpustl.

Kratší varianta
Pokud se vám nechce šlapat celých devatenáct kilometrů, je možné si celou trasu zkrátit zhruba na polovinu. Od rozcestníku "Buková hora" prostě seběhnete po modré turistické značce přes Vitín do Malého Března na vlak. Kratší varianta měří zhruba 11 kilometrů a zdoláte ji za zhruba čtyři hodiny.

Výškový profil trasy:

bukova_hora_techlovice_profil

Mapa:

bukova_hora_techlovice_mapa

Mapa a profil byly vytvořeny aplikací Turistické trasy, www.trasy.net

Charakteristika:
Stoupání je opravdu náročné a dlouhé, budete překonávat poměrně velké převýšení. Velkou výhodou je ovšem to, že můžete výlet ukončit na několika místech a vrátit se vlakem.

Trasa:
Těchlovice - Buková hora - Humboltova vyhlídka - Zubrnice - Velké Březno

Okruh: Ne (zpět na výchozí místo se dostanete vlakem, pokud potřebujete)

Jak se tam dostat:
Těchlovice leží na hlavní silnici č. 261 z Ústí n. Labem do Děčína. Pokud pojedete autem, nechte ho v Těchlovicích, zpět k němu se vrátíte z Malého nebo Velkého Března, záleží jakou variantu zvolíte. Jsou to dvě zastávky. Pokud jste přijeli vlakem, pak nasednete na tu samou vlakovou linku, jen v jiné stanici.

Čas: 8 h

Převýšení: 544 m

Celkem stoupání:  9,7 km (51 %)

Celkem klesání: 9,3 km (49 %)

Vzdálenost: 19 km

Občerstvení:
Děčínská bouda - přímo nahoře pod televizním vysílačem.

Kdy vyrazit:
Od jara do podzimu

Rezervace a poplatky:
Nejsou

Podrobný rozpis trasy:
Těchlovice - Buková hora - Humboltova vyhlídka - Zubrnice - Pláň ..... po červené
Pláň - Sokolí hřeben - Fráž - Pustý zámek - Velké Březno ............... po zelené

 

043
Foto: Buková hora s vysílačem