Cape Wrath Trail - dvoutýdenní trek v severozápadním Skotsku
Trek Cape Wrath Trail vede napříč Skotskou vysočinou a podél západního pobřeží Skotska. Měří zhruba 320 kilometrů (200 mil) a je považován za jeden z nejnáročnějších skotských treků. Trasa začíná v populárním skotském městě Fort William a končí u majáku Cape Wrath, stojícím na severozápadním výběžku skotské pevniny. A co vám tahle trasa nabídne ? Prožijete několik dní na severu skotska, ve fantastické hornaté krajině plné zelených plání a výhledů na moře.
Vybavte se však pořádně, neboť skotské počasí je opravdu pověstné. Navíc je severní část treku jen řídce obydlená, a tak potkáte civilizaci jen málo. I přesto, že se trek stává více a více populárním, prakticky není značený a volba trasy tedy bude na vás. I popsané trasy se tedy mírně liší. Na jeho zdolání si vyhraďte přibližně 14 dní, za tuto dobu se dá trasa absolvovat.
Charakteristika:
Trasa je poměrně náročná, hlavně na počasí, které vás může opravdu dost překvapit. Obzvláště na severu, kde se nikde neschováte. Nepromokavé oblečení a obuv je podmínkou. Dobrá mapa a kompas jsou nezbytné. Trasa není značená, takže budete muset navigovat sami.
Trasa:
Fort William -Tomdoun - Cluanie - Killilan – Maol Bhuidhe – Attadale – Torridon - Corrie Hallie (Dundonnel)– Loch Broom - Achfarry - Richonich - Sandwood Bay - Cape Wrath
Okruh: Ne
Jak se dostat na začátek a konec treku:
Do Fort William jezdí pravidelné vlakové i autobusové spojení z Glasgow. Vlaky najdete na stránkách ScotRail, autobusová společnost je Citylink. Z konce treku, mysu Cape Wrath, jezdí minibus do vesnice Durness, odkud pokračujte dál do města Iverness. Zde se dá nasednout na vlak nebo autobus zpět do Glasgow. V sezóně jezdí na Caper Wrath i loď, která vás může odvézt.
Čas: 14-16 dní
Vzdálenost: 320 km
Ubytování:
Vzhledem k tomu, že severní část Skotska je prakticky neobydlená, budete stan stoprocentně potřebovat. Táboření ve volné přírodně je ve Skotsku možné. Počítá se s tím, že se ke zdejší přírodě budete chovat slušně. Jižní část treku je více zalidněná a tak zde najdete bohatší možnosti ubytování: Kempy, hostely, nebo tzv. Bed & breakfast (postel se snídaní). Další možností, jak se ubytovat, jsou Bothies. Původní kamenné domky, dnes pod správou turistické asociace, nabízejí střechu nad hlavou zdarma. Pravděpodobně zde potkáte i další vám podobné hikery.
Voda a jídlo:
V jižní části treku narazíte na obchod nebo vesnici prakticky každý den, zhruba od poloviny treku začněte poctivě plánovat a zásobte se na několik dní dopředu. Na severu už nepotkáte prakticky nic. Voda se bere z potoků, v kempech a vesnicích.
Kdy vyrazit:
Květen - Říjen, bývá nejstálejší počasí, nicméně v létě je terén plný protivných mušek Midges. Doporučoval bych tedy spíše pozdní jaro nebo raný podzim.
Rezervace a poplatky:
Poplatky ani rezervace nejsou nutné.
Související články