Yellowstonský národní park - sopečná bomba světa

Žlutý kámen, který lemuje řeku Yellowstone dal řece i parku jméno. Název parku pochází již z dob kdy museli první pionýři západu bojovat o každý den svého života s místními indiánskými kmeny. Mimo jiné tento park v našich krajích proslavila i knika Karla Maye - "Syn lovce medvědů", jejíž děj se zde z větší části odehrává. Zapomeňte na nákupní centra a na rychlost, kterou utíká čas ve městech a přijďte se podívat do míst, kde žijí stáda bizonů v divukrásné přírodě.
Když jsem poprvé přejel hranice vyhlášeného parku Yellowstone uvítaly mne klesající serpentiny lemované ohořelými stromy. A není divu. Velká část parku byla v roce 1998 zachvácena požárem a i přes velkou schopnost přírodní regenerace, jsou následky patrné dodnes (2008). Bylo sedm hodin ráno a tak návštěvníci parku povětšinou pochrupávali ve svým monstrózních přívěsech nebo hotelových "lodžích". Lidský park se teprve probouzel do života, zatímco ten přírodní, divoký už dávno žil. Jako známka toho, že se nemýlím mi před autem přeběhla laň pronásledovaná kojotem. To mne udivilo, neboť jsem byl přesvědčen, že kojoti loví ve smečnách, ale později mně to vysvětlil strážce parku, kterého jsme potkali na treku.
To, že jsem v parku bizonů, se ukázalo hned u návštěvnického centra, u kterého se zrovna jeden bizon spokojeně popásal a nevěnoval mi pozornost ani v nejmenším. Vzal jsem si tedy mapku a vyrazil jsem na objížďku parku.
Trocha dat a historie
NP Yellowstone se rozkládá na hranici tří států Wyoming (kde leží zhruba 90% území parku), jih Montany a jihovýchod Idaho. Jeho rozloha je bezmála 9000 kilometrů čtverečných a je nejstarším národním parkem na světě vůbec. Založen byl roku 1872 americkým prezidentem Grantem.
Park je proslavený zejména gejzíry a divoce barevnou sopečnou krajinou. Nejznámějším z gejzírů je Old Faithful, který vystřikuje přibližně každou hodinu do výšky okolo 40ti metrů.
Nejkrásnější oblastí parku vůbec jsou Mammoth Hot Springs (Mamutí horké prameny), kde dala vulkanická činnost vzniknout naprosto unikátním kaskádám a terasám nejrůznějších barev, v nichž uschlé stromy formují nádherné pohledy pro oko divákovo či objektiv fotografův. Terasy jsou zbarveny bíle, krémově nebo rudě podle přítomnosti termálních bakterií a řas.
Z geologického hlediska, je Yellowstone vlastně jedním velkým sopečným kráterem měřící 45 x 75 km. Nadmořská výška se pohybuje mezi 1500 až k 3000 metrům na místech kde je park ohraničen pohořím Rocky Mountains.
Fauna
Park se dá vidět ze dvou perspektiv. Ta první je velice tradiční tzn. projet park automobilem a zastavit se na zajímavých místech, která mohou obejít po svých i nadmíru tlusté rodinky neustále se nacpávajích američanů. Poznáte je podle toho, že mají na nohou žabky.
Opravdový pocit strachu jsem zažil, když proti autu vykročil bizon. Přestože jsou americká auta větší než ta naše, nezbavíte se pocitu stojíce tváří v tvář obrovské hoře masa, že kdyby bizon chtěl, udělá z auta konzervu. Náš bizon šel do poslední chvíle proti stojícímu autu na silnici a pak k mé hrůze obešel auto ze strany od řidiče, kde jsem seděl a pohrdavě mi odfrkl do okénka, jež se ihned zamlžilo. Tvor sice vypadá mírumilovně, ale i tak se nenechte mýlit pokud byste jej chtěli fotografovat hodně zblízka. Právě bizoni mají na svědomí nejvíce smrtelných útoků v Yellowstone.
Z dalších zástupců divoké fauny můžeme jmenovat medvěda grizzlyho, baribala, jeleny wapiti, vlky, vydry, jezevce, kojoty, různé hady a pokud budete mít štěstí pak i orla bělohlavého, znak USA.
Správa parku doporučuje minimální vzdálenost od medvěda 150 metrů a od bizona 50 metrů.
Pokud se bojíte medvědů, je to celkem oprávněné. Vzhledem k jejich poměrně četnému výskytu nedoporučuje správa parku sólo hiking. Větší skupina dělá větší hluk a medvěd je uslyší dříve a většinou odejde pryč.
Kdy tam jet
Ideální dobou pro návštěvu je podzim, kdy do parku nejezdí tolik sezónních turistů a zvířata přicházejí do období říje. Ztrácejí tak plachost a budete mít možnost zachytit neobyčejné snímky.
Vícedenní trekování
Budete potřebovat povolení tzv. "backcountry permit", které je možné získat u rangerů (strážců) parku v návštěvnických centrech. Kempy v horách jsou totiž limitované počtem hikerů a správa parku je kontroluje často, takže pozor. Není výjimkou, že když si myslíte, že jste uprostřed divočiny, tak Vás zastaví ranger a bude chtít vidět povolení. Maximální doba nocování v kempech je 1-3 dny a liší se podle daného kempu. Na většině tábořišť jsou železné skříně, které ochrání proviant na noc proti medvědům.
Opravdu hodně se mi osvědčilo nedělat "machra" a zeptat se rangera na následující dotazy:
- je v kempech box proti medvědů
- je v nich pitná voda - u 99% není, takže musíte plánovat jak s vodou a desinfikovat ji z místních zdrojů
Povolení získáte v následujících místech parku:
- Bechler Ranger Station
- Canyon Ranger Station/Visitor Center
- Grant Village Backcountry Office
- Bridge Bay Ranger Station
- Mammoth Ranger Station/Visitor Center
- Old Faithful Ranger Station
- South Entrance Ranger Station
- Tower Ranger Station
- West Entrance Ranger Station
Tak příjemné trekování.
Foto: Národní park Yellowstone, USA - TREKY.CZ