Národní park Joshua Tree - stromy, které roztahují náruč

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk
Mapa: 

Joshua_Tree_08.jpgDnes už si těžko dokážeme představit pocity prvních osadníků kteří vkročili na území dnešního národního parku a uviděli rozpřažené náruče stromu Yucca brevifolia. Silueta stromu jim údajně připomínala postavu Joshuy ze starého zákona a podlea ní stromy dostaly své jméno. I když se podlle pozdějších nálezů prvotní známky obydlení datují už 7500 let zpět, jméno parku i stromům již zůstalo. Po prapůvodních indiánských obyvatelích tu zůstaly malby a základy kamenných sídlišť.

Kalifornie, stát ve státě kde se uniformní americký život mísí s horkým podnebím a mexickými vlivy. Stát měst jako San Francisco, Los Angeles a San Diego. Pobřeží je zelené a civilizované. Ale vzdalte se na několik desítek mil a ocitnete se v suché a nelítostné poušti, kde je voda na míle daleko a teplota proklatě vysoko. Ještě že je auto klimatizované a strážce parku Vás upozornil, že si musíte vzít dost vody s sebou.

Stromy, které daly parku jméno tu najdete na každém kroku. Tento druh Yuky je vzhledem opravdu velmi podivný. Zajímavostí pak může být, že se vyskytuje pouze na několika místech státu Kalifornie, ale největší koncentrace je právě zde. Maximální výška je okolo pěti metrů a ve svých dužnatých větvích skrývá vodu tolik potřebnou pro přežití mnoha živočichů ve vysokostupňových vedrech. Vysoký kmen se na konci rozrůstá do více či méně podivných tvarů, pravidelných i nepravidelných. Jste-li fotografem, pak si mezi podivnými stromy skutečně přijdete na své.

Území parku je velice zajímavé jak z geografického tak z biologického pohledu. Zabírá přes 550 000 akrů a do dnešní podoby byl kongresem schválen v roce 1994. Ale původní zasazení za zachování tohoto vzácného ekosystému můžeme děkovat Minervě Hoet, která přesvědčila prezidenta Roosevelta aby vyhlásil toto úzení jako Joshua Tree National Monument v roce 1936. Jeho východní polovina, která není tolik známá a navštěvovaná, je část Coloradské poušti (Colorado desert). O mnoho zajímavější je západní část parku, která je o něco vlhčí, leží na proslulé americké poušti Mohave. Výškový rozdíl (přes 900 m) tak z obou míst činí dva odlišné ekosystémy.

Pokud bychom měli jmenovat živočišné obyvatele, sídlí tu například kojoti, zajíci, rysi, tarantule, orli zlatí a samozřejmě chřestýši. Jedná se o druh zvaný sidewinder, který svým tělem vytváří velké smyčky, pomocí nichž se pohybuje do boku a většina těla tak zůstává ve vzduchu nad rozpálenými písečnými dunami. Ale i tady stejně jako na ostatních pouštích zůstává přes den většina fauny skryta a ožívá večer, když slunce poleví.

Joshua Tree je od Los Angeles vzdálen přibližně 140 mil a ke vstupu se dostanete po silnici I-10, ze které odbočíte na Calif.62. Návštěvnická centra jsou v parku celkem tři. Oasis a Joshua Tree – otevřena od 9-17h a Cottonwood - 9 -16h.

Pokud budete chtít projít strávit v parku noc, je nutné se registrovat v jednom ze tří center. Obvykle s tím nebývají žádné problémy. Spíš je rozhovor se strážcem ještě k užitku a dozvíte se nějaké další rady jak přežít v této nelítostné krajině.

 

Joshua_Tree_01.jpg Joshua_Tree_08.jpg Joshua_Tree_03.jpg
Joshua_Tree_02.jpg
Joshua_Tree_04.jpg Joshua_Tree_05.jpg Joshua_Tree_07.jpg

Foto: Národní park Joshua Tree, Kalifornie, USA - TREKY.CZ