Národní parky v USA - tipy a triky
Drtivá většina přírodních krás Spojených Států leží v Národních parcích. Některé informace jsem sháněl poměrně pracně a ušetřilo by mi dost starostí, pokud bych je měl ještě před odjezdem z republiky. A tak mi dovolte předat Vám několik tipů i když pro mnohé naprosto zřejmých.
Za vstup do národních parků USA se platí od $5 - $25 za automobil. Přitom je jedno kolik osob v automobilu sedí. Vstupy do parků jsou chráněny závorami s budkou, kde obvykle sedí ranger, tedy strážce parku.
Pokud se chystáte pouze na návštěvu jednoho konkrétního parku, nezbude Vám než zaplatit již zmíněnou sumu. V opačném případě je daleko výhodnější zakoupit celoroční pass platící pro všechny parky a to na celý rok. Jeho cena v roce 2008 byla $80. Pass lze zakoupit v každém národním parku a jde o magnetickou kartu, kterou musíte na zadní straně podepsat stejným podpisem jako máte v cestovním pase. Je platná po celý rok. Pokud tedy plánujete rozdělit Vaši výpravu promyslete dobře, kdo podepíše onu kartu. Strážci parku identitu kontrolují.
Pozor ! Mimo národních parků existují v USA ještě takzvané státní parky a parky soukromé (například v indiánských rezervacích), do kterých onen pass neplatí.
Středobodem každého národního parku je tzv. Visitors center, tedy návštěvnické centrum, kde Vám zaměstnanci ochotně poskytnou všemožné informace o ubytování nebo například povolení k rybolovu. V pouštních parcích jsou to pak často jediné zdroje pitné vody v okolí. Je možné zde zakoupit suvenýry, podrobné mapy a zdarma získat kilogramy letáků. Tamtéž dostanete i informaci o kempech a možnostech ubytování.
Chystáte-li se do frekventovanějších národních parků, zajistěte si dopředu rezervaci, protože parky jako Yosemite nebo Yellowstone jsou často plně obsazené a vy si budete muset shánět místo v okolních kempech. To je často velmi obtížné neboť většinou nevíte kde leží a můžete být od parku vzdáleni i několik desítek mil. Na vícedenní dojíždění je to opravdu hodně.
Domáckou stránkou všech národních parků, kde můžete zjistit aktuální informace je http://www.nps.gov. Národní parky jsou tam rozčleněny podle několika kritérií. Ať již podle názvu nebo podle států ve kterých leží. Nalézají se tam také kontakty na Visitors Centra a mapy. Pokud se chystáte do divočiny budete většinou potřebovat "backpacking permit", který Vám vydají opět jenom tamtéž. Nepodceňujte jej, protože rangeři tyto permity kontrolují na místech, kde byste to vůbec nečekali.
Doufám, že Vám tyto rady budou užitečné a pomohou Vám naplánovat cestu těmito krásnými místy.
Související články