Výstup na Rysy (2499 m.n.m.)

Z vlakového nádraží v Tatranské Štrbě (je to nejvýše položená rychlíková zastávka na Slovensku - 895 m.n.m) jsem se vydal po modré značce směrem na Štrbské pleso. Toto nestandardní výchozí místo jsem si určil záměrně, protože jsem si chtěl vytvořit rekord v převýšení. U nás v Beskydech nebo vlastně i v celé České Republice bych tohoto převýšení nemohl za žádných okolností dosáhnout - leda že bych šel na Sněžku od mořské hladiny...:-)) Od vlakového nádraží se jde necelou půlhodinku po silnici, a až potom u vlakového mostu, se zabočí na modrou značku. Musí se ale dávat pozor, protože jsem zjistil, že je tam dvojí značení - zabloudit se vlastně ale nedá, protože modrá značka dále kopíruje úzkorozchodnou trať, po které jezdí z Tatranské Štrby na Štrbské pleso "zubačka".
Ze Štrbského plesa (autobusová stanice, nádraží, parkoviště) jsem se dostal na Popradské pleso, po mírně se vlnící Tatranské magistrále, s pěknými výhledy na některé vrcholy Tater. Malou odbočku z rozcestí si lze udělat k Chatě pri Popradskom plese, kterou jsem však nenavštívil. Na tomto rozcestí se nachází jedna zajímavost - pod malou stříškou tam leželo několik báglů o hmotnosti kolem 5kg a hned vedle dřevěná krosna s bečkou piva a dalšími potravinami s hmotností 30kg. Tyto bágle, ale hlavně ta krosna byly určeny pro zdatné turisty, kteří je dokáží vynést na Chatu pod Rysmi. Za danou službičku je odměna: jeden bágl = jeden čaj zdarma na Chatě po Rysmi:-)). Co je za vynesení krosny jsem však nezjistil.
Na rozcestí jsem se vydal po červené značce, překonal mostíky přes Žabí potok a nad pásmem kleče začal prudčeji stoupat do Kotliny Žabích plies. Celkem odpočinkový úsek okolo ples mi umožnil sebrat síly před dalším stoupáním. Pokračoval jsem vzhůru a pak traverzem několika skalních ploten. Naštěstí jsem se zde mohl přidržovat řetězů, i když na nich bývá trochu přelidněno. Pak už to netrvalo dlouho a uviděl jsem Chatu pod Rysmi ve které se lze občerstvit. Pivo tam ale stojí 50 Sk - kdo chce, tak si ho může dát v nejvýše položené chatě na Slovensku.
Od chaty vedly další kroky mého výstupu na nejvyšší turisticky zpřístupněný tatranský vrchol do sedla Váha (2339 m), kde se údajně i v létě vyskytuje sněhové pole - v době mého výstupu se tam však nevyskytovalo . Pod vrcholem jsem si ještě užil přelézání skalních žeber.
Na samém vrcholu jsem měl díky příznivému počasí nezapomenutelný rozhled na celé Tatry. Na východě dominoval nejvyšší vrchol Tater Gerlachovský štít (2654 m), opačným směrem šlo vidět až do Západních a na jih do Nízkých Tater. Uchvacující pohled byl do České doliny na Zmrzlé pleso 1762 m.n.m. - tedy skoro kilometrový sešup...
Zpět dolů jsem pokračoval po stejné trase, ale jen na Štrbské Pleso. Přeci jen na zítřek jsem měl ještě naplánovaný jeden vrchol - Kriváň a potřeboval jsem ušetřit trochu sil. Ze Štrbského Plesa jsem sjel do Tatranské Štrby zubačkou na vlakové nádraží, kde jsem si dal zasloužené pivko - i když to slovenské přeci jen nebylo to pravé ořechové. Za necelou hodinku jsem nastoupil do osobního vlaku a dojel hned na příští zastávku - Štrba, kde jsem vystoupil a šel na Privat Korenko.
Zajímavosti
• Vrchol Rysů - patří mezi nejvyhledávanější vrcholy na obou stranách Vysokých Tater. Jako první na vrchol vystoupili Eduard Blásy s vůdcem Jánem Rumanem st., a to 20. června 1840. Název hory pochází z polštiny, kde "rysa" znamená "čára". Důvodem je výrazný, dlouhodobě vysněžený, žlab pod vrcholem, viditelný z polské strany.
• Rysy jsou trojvrcholovým štítem. Nejvyšší je prostřední (2503 m), značka vede na severozápadní (2499,6 m) a třetím vrcholem je jihovýchodní.
• Sedlo Váha - odděluje Mengusovskou dolinu od České doliny a Rysy od Českého štítu. Česká dolina a štít se však nejmenují podle Čech, původní název je Ťažká (těžko přístupná) dolina, respektive štít. V místním nářečí se vyslovuje jako "čažká, čažký". Nesprávný název, uváděný nyní v mapách i průvodcích, vznikl tedy chybným překladem.
Výstup: Tatranská Štrba 895 m.n.m., Štrbské Pleso, Popradské pleso, Chata pod Rysmi, RYSY 2499.6 m.n.m.;
Vzdálenost: cca 16km;
Čas: cca 5 hodin
Sestup: Tou stejnou cestou, ale jen na Štrbské Pleso.
Vzdálenost: cca 11.5km.
Čas: 3,5 hodiny
Celkové převýšení: 1604.6 m;
Celková vzdálenost (tam i zpět): cca 27.5km.
Celkový čas: cca 8,5 hodiny
Související články