Radeč - celodenní okruh v přírodním parku a hrad Mitterwald
Vzdálenost: 22km; Čas: 5-6h
O existenci přírodního parku Radeč jsem se dozvěděl náhodou, při diskuzi s kolegou, který žije poblíž Rakovníka. Popisoval mi pravidelné cyklistické a pěší výlety, které sem s rodinou podnikají. A i když jsem mezitím několikrát jel po dálnici D5, odkud jsou vrcholy Radče krásně vidět, zůstalo jen u pohledů. Až doteď. Radeč rozhodně nepatří mezi nejnavštěvovanější turistické lokality Plzeňska, ale snad právě proto se mi tu tolik líbilo. No řekněte sami. Mírumilovné a lesnaté hřebeny, odkud vám vyhlídková místa dovolují přehlédnout Křivoklátsko a Brdy.
Ať už se sem vypravíte na kole nebo pěšky, rozhodně nezaváháte. Lesnatý hřeben Radče vystupuje ze zelených pásů okolních polí, které jsou pravidelně střídány ostře žlutými pruhy s řepkou olejkou. A do toho zvlněná krajina Plzeňska. Přiznám se, že mi tenhle kraj u dávno učaroval a velmi rád se sem vracím.
Vrchol Brno, nazývaný též Radeč, s nadmořskou výškou 718 metrů, je nejvyšší horou Křivoklátské vrchoviny. Nahoře najdete telekomunikační věž, která je bohužel veřejnosti nepřístupná, ale nezoufejte. Vyhlídka je jen o kousek dál na hřebeni, u hradu Mitterwald.
Hrad na Radči (Mitterwald)
Hora byla Radčem nazývána prý od nepaměti, ale hrad, který tu kdysi stával, byl založen v roce 1343 pod názvem Mitterwald. Hrad byl postaven na strmé skále v nadmořské výšce 680 metrů. Mnoho informací o jeho podobě se nedochovalo, patrný je pouze polokruhový násep na východní straně a předhradí, které bylo chráněno dřevěnou palisádou. Hrad během poměrně krátké doby několikrát změnil majitele. V roce 1360 se jím stal Rous z Litic. Poté Albert z Kolovrat a jeho posledním pánem byl Bohuslav ze Švamberka. Od počátku 15. století nebyl hrad obydlen. Dnes nabízí jeho rozvaliny překrásný výhled na Plzeňsko, Křivoklátské vrchy a Brdy. Nemáte-li zájem o túru, pak nejkratší cesta na hrad vede z obce Lhota pod Radčem. Projedete celou vesnicí a necháte auto až u fotbalového přiště, odkud vás za cca půl hodiny červená turistická značka dovede až na hrad Mitterwald.
Trasu začneme v obci Těškov, odkud po červené vystoupáme až ke zřícenině hradu Mitterwald. Odtud se cca 300 metrů vrátíme zpět na rozcestník, který jsme cestou minuli a tam se dáme po zelené směrem na vrchol Brno. Zelená nás povede dál přes Radeč Západ s Sklenou huť až do Březiny, kde opět přejdeme na červenou směrem na Hradiště. Odtud seběhneme po žluté k Trnonskému a Habrovanskému rybníku a po modré se vrátíme zpět do Těškova
Výškový profil trasy:
Mapa:
Mapa a profil byly vytvořeny aplikací Turistické trasy, www.trasy.net
Charakteristika:
U některých stoupání se sice zpotíte, ale rozhodně to není nic, co by nezvládl i člověk s podprůměrnou kondicí.
Trasa:
Těškov - Mitterwald - Brno - Březina - Polesí,Hradiště - Habr, U tábořiště - Těškov
Okruh: Ano
Jak se tam dostat:
Do Těškova se prakticky jinak, než autem nedostanete. Pokud autem nedisponujete, chcete využít vlaku, pak dojeďte do železniční stanice Stupno, odkud se po zelené dostanete po cca 1,5 km do Březiny a začnete okruh v Březině a ne v Těškově.
Převýšení: 278 m (Celkem vystoupáte 664 m)
Celkem stoupání: 10,66 km (47 %)
Celkem klesání: 10,21 km (45 %)
Možné projít s kočárkem: Ne
Občerstvení:
Je nutné vše si nést s sebou
Kdy vyrazit:
Kdykoliv
Rezervace a poplatky:
Žádné nejsou
Podrobný rozpis trasy:
Těškov - Mitterwald ...........................................................po červené
Mitterwald - Brno - Radeč, západ - Skl. Huť - Březina ......... po zelené
Březina - Hradiště - Polesí, Hradiště ................................. po červené
Polesí, Hradiště - Habr, u tábořiště ................................... po žluté
Habr, u tábořiště - Sloupek - Těškov ................................. po modré
Foto: Radeč, Plzeňsko - TREKY.CZ
Související články