Jak pečovat o pohory - mytí a impregnace trekových bot

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk

V rámci následujícího článku bych se pokusil shrnout do několika krátkých odstavců celou problematiku péče o pohory tak, jak ji vidím já dle svých četných zkušeností. Principielně dělím trekové boty na dvě skupiny a to sice kožené (ať už s membránou nebo bez) a látkové, do kteréžto skupiny házím všechno ostatní.

Čas od času se můžete na některých turistických a outdoorových webech setkat s označením povrchu "useň". Slovem useň se označuje kůže zpracovaná výrobcem. V běžném životě se místo slova useň používá "nesprávně" kůže, neboť kůže je "vrchní pokryv těla obratlovce" a není nikterak zpracovaná. Protože se nepovažuji za odborníka v obuvnickém a oděvním průmyslu, hodlám i nadále boty z usně nazývat koženými.

Obecně řečeno, je péče o boty nezbytná. Prodlužuje jejich životnost a v neposlední řadě zachovává jejich odolnost vůči okolním podmínkám (především vodě a vlhkosti). Čas od času, je potřeba se o trekové boty postarat, aby vám ony zase na oplátku zajistily co nejdelší chvíle v suchu a pohodě. Suchá bota je totiž alfou a omegou spokojeného turisty. Proč myslíte, že se říká, že někomu teče do bot, když je v úzkých?

Co tedy s jakými botami dělat?

Nejprve je potřeba je umýt. Zatímco látkové boty se dají vyprat, v to počítám i boty s kombinovaným povrchem, u kožených bych to nedoporučoval. Ostatně nedoporučoval bych to ani u těch látkových, protože s každým praním se membrána opotřebovává a pochopitelně ztrácí svoje schopnosti. Navíc se praním v pračce může poškodit. Preferuji proto na oba dva druhy obuvi ruční mytí za použití houbičky nebo kartáčku. Obuv omýváme vlažnou vodou a poté ji necháme přirozeným teplem vyschnout. Rychlé schnutí se příliš nedoporučuje a užil bych je opravdu jen v nutných případech, pokud je opravdu nezbytné strčit boty k radiátoru, abyste je ráno měli suché.

Máme tedy umyté a usušené boty a co dál ?

Nyní je potřeba znovu obnovit voděodpudivou vrstvu na povrchu boty. K tomu slouží různé impregnační přípravky. Ale které z nich použít? Odpověď není složitá.

Na látkové sprej, na kožené vosk.

Protože to u látkových bot je jasné (prostě je pořádně nastříkáte), budu se dál zabývat voskováním kožených pohor. Zastávám názor, že kůži je potřeba pořádně promastit, aby fungovala, ať už pod ní máte membránu nebo ne. Zcela nepochybně tak snížíte její prodyšnost, ale zase vám tam nepoteče a to je hlavní. Sprej sice vytvoří na kůži voděodolnou vrstvu, ale nezabrání jejímu postupnému vysychání. To často vede k tomu, že v nártu, nebo na jiném namáhaném místě povrch boty praskne. Pravidelným promašťováním kůže tomu do jisté míry zabráníte a prodloužíte tak životnost vaší pohorky.

Osobně používám vosk Nikwax, který se mi osvědčil. Nevýhodou vosku ovšem je, že mění povrch boty, takže vaše nové a blyštivě nahnědlé pohorky, budou po aplikaci vosku flekaté a zašlé, jako kdybyste je vlastnili už celá léta. Mně osobně šlo spíš o sucho v botách, a tak jsem se s tím bez problému smířil. Otázkou tedy zůstává, jak to budete chtít vy.