Národní park Forollhogna - území sobů

Národní park Forollhogna je více než jakékoliv jiné území Norska považováno za království sobů. A opravdu! Parohů nebo sobích bobků tu najdete nepočítaně. Mimo jiné to vypovídá o tom, jak bohatý a životaschopný je tento horský region pro zdejší život.
V otevřené a lidmi nepoznamenané krajině, na hranici mezi norskými kraji Hedmark a Sør Trøndelag, najdete bohatou různorodost rostlin a živočichů. V okolních údolích se dodnes velmi dobře daří tradičnímu horskému farmářství.
Oblast Forollhogna není přizpůsobena pro rekreační účely. Rezidenti přesto využívají území parku k rybolovu pstruhů nebo každoročnímu omezenému lovu sobů. Přesto je park velmi dobře přístupný a nabízí rozmanité zážitky. Tedy pokud se rozhodnete vydat se na některou z mála značených tras. Napříč parkem prochází i slavná poutní stezku Pilgrim Trail, která začíná v Oslu a končí u katedrály Nidaros v Trondheimu.
Po generace byla tato oblast životně důležitá, coby zdroj potravy, pro místní obyvatele. Najdeme tu stopy po starodávných lovcích a stopařích i po národu Sámů. Tradice přetrvala dodnes. I když je v dnešních dobách lov regulován státem, místní jej stále částečně používají k obživě a na bohatých zelených plochách pasou stáda ovcí.
Fauna a flóra:
Bohatě porostlá rašeliniště a jezera, která září v odlescích slunce. Na úbočích kopců vyvěrají potoky, které sestupují dolů do stromy chráněných údolí, rozestupujících se směrem k vesnicím regionu Nord-Østerdalen.
Úrodná země poskytuje vhodné podmínky pro růst mnoha druhů zdejší květeny. Na nejvyšších vrcholech, nejvyšším vrcholem je horaa Forollhogna 1332 m, dominují zejména mechy a lišejníky. S tím jak klesáme po svazích hor dolů, stává se rostlinný život bohatším a zajímavějším. Nejprve je zastoupen křovinatými porosty a vrbami a poté horskými břízami v údolích. Některé druhy rostlin, rostoucích v parku, jsou na tzv. červeném seznamu ohrožených druhů.
Velké území parku je pokryto bažinami a mokřady. To poskytuje ideální podmínky pro život divokých kachen a mnoha druhů brodivých ptáků. Prosperující ptačí kolonie nabízejí dostatek potravy pro dravce, jejichž zastoupení je tu také hojné. Orli, sokoli nebo jestřábi krouží vysoko nad terénem parku a bedlivě střeží svá loviště.
Bohatý rostlinný život podporuje pochopitelně i širokou škálu zde žijících živočichů. Forollhogna je jedním z posledních míst, kde zůstávají sobi na svých pastvinách, nedotčených cestami nebo jinými lidskými zásahy, po celý rok. Norové cítí, že je nezbytné zachovat zdejší přírodu takovou, jaká vždy byla pro zvířata. Potravní řetězec uzavírá v parku rosomák, kterých je tu ovšem pomálu.
Rozloha: 1062 km2
Rok založení: 2001
Turistika:
V parku je několik značených turistických tras. Informační centrum tu není.