Na Libštejn - hrad zakletého rytíře

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk

Libstejn_12Hrad Libštejn je docela nenápadně ukryt v hustě zalesněném svahu nad údolím v němž se vlní tok řeky Berounky. Z obce Liblína, odkud se na něj vypravíme, je vzdálen necelé 3 kilometry a zpět půjdeme stejnou cestou. 

 

Hrad Libštejn
Zakladatelem hradu byl Oldřich Tista z Hedčan, později z Libštejna, zhruba v druhé polovině 14. století. A stavbu hradu rozhodně "neodflákl", řečeno lidově. Už první pohled vám napoví, že dobývat hrad by byl úkol přímo nelehký. Celá stavba byla postavena na skalním ostrohu, chráněným ze západní strany prudkým srázem k řece Berounce a ze severu a jihu roklemi přilehlých potoků. Jeho odolnost poznali i husité, když se jej pokusili neúspěšně oblehnout a dobýt o zhruba 100 let později. Motivaci rozhodně měli, neboť tehdejší pán hradu, Bedřich Kolovrat, byl známým nepřítelem husitství. Poté se hrad stal vězením, kam byli zavírání nepřátelští zajatci a žoldnéři. Bohužel byl v roce 1639 vypálen Švédy a části jeho zdiva použity pro stavbu zámku v Liblíně. 

Podle pověsti, jež se k hradu váže, žil zdejší pán v nepřátelství s rytířem z blízkého Krašova. Znepřátelili se a on vytáhl proti Krašovskému a zmocnil se rodiny rytíře z Krašova. Ten vše nenechal bez odplaty, lstí se dostal za tmy za brány Libštejnu a s mečem v ruce hledal svou rodinu. Když naznal, že zaživa shnili ve vězení Libštejnského pána, nakázal ho samotného uvrhnout do temnoty, ale ten v tu se najednou na něho vrhl a proklál ho jeho vlastním mečem a pokusil se uprchnout. Krašovští zbrojnoši však pána z Libštejna dostihli, zabili jeho i celou jeho rodinu a poté je zasypali v onom hlubokém vězení. Od těch dob se prý odtamtud ozývá nářek duší a zjevuje se postava rytíře s ubitou paní. 

Až po mnoha letech se zjevil sedlákovi ze statku o který vedli oba pánové spor, zjevil duch rytíře a vyzval jej, aby s ním na koni o půlnoci dojel k hradu a vysvobodil ho. Měl jen jednu podmínku, že sedlák nepromluví ani nevykřikne za celou cestu. Sedlák mu to slíbil, ale když se mu při jízdě zjevily nejrůznější výplody pekla a další příšery, neudržel se strachy a vykřikl. Vše v tu ránu zmizelo, ale rytíř si o rok později pro sedláka přijel znovu a tentokráte se jim k hradu dojet podařilo. Poté duch vyzval sedláka, aby pohřbil ostatky jeho i jeho rodiny, doposud v kobkách hradu zasypané a když tak udělal, ukázala mu jeho paní poklad, z kterého si mohl nabrat, kolik unesl. Jeho zvelebený statek pak byl v celé vsi nejlepší.

Asi nejlepším místem, odkud vyrazit je obce Liblín, která leží pod kopcem u řeky Berounky. Není to odsud daleko, tam i zpět je to pouhých 5 kilometrů, ale s prohlídkou zříceniny je to příjemná procházka, na které rozhodně nepotkáte davy lidí. Celou cestu půjdete po červené, takže i ti z Vás, kdo mají problémy s orientací v terénu tady prostě nemůžou zabloudit. 

Výškový profil trasy:

libstejn_profil

Mapa:

libstejn_mapa

Mapa a profil byly vytvořeny aplikací Turistické trasy, www.trasy.net

Charakteristika:
Příjemná a poměrně krátká procházka obohacená prohlídkou překvapivě majestátní zříceniny. Vhodné jako rodinný výlet s dětmi. Stezka vede ve stráni nad řekou, ale nemusíte se bát, nebezpečné úseky tu nejsou, ze zkušenosti vím, že to zvládne i tříleté dítě.

Trasa:
Liblín - Havlova skála - Libštejn (a zpět)

Okruh: Ano (tam i zpět jdete stejnou cestou)

Jak se dostat na začátek a konec turistické trasy:
Do Liblína nejezdí vlak a autobusové spojení je velmi zřídkavé, takže nejlepší je asi vyrazit sem autem na rodinný výlet. 

Čas: 3 h

Vzdálenost: 5 km (dohromady tam i zpět)

Občerstvení:
Pouze na startu a v cíli, tedy v Liblíně. Po cestě ani u hradu s ničím nepočítejte.

Kdy vyrazit:
Kdykoliv, ovšem nejlepší období je asi podzim nebo zima. Z listnatých stromů ve svazích nad Berounkou opadají listy a výhled na řeku je o 100% lepší než pouze šlapat v zarostlých stráních. Do hradu je volný přístup, takže o otevírací dobu také nemusíte mít strach.

Rezervace a poplatky:
Žádné nejsou 

Libstejn_01 Libstejn_03 Libstejn_06
Libstejn_07 Libstejn_08 Libstejn_11
Libstejn_02 Libstejn_04 Libstejn_05 Libstejn_15