Ammán – hlavní město Jordánska

Naposledy se rozhlížíme po malé a nízké vesnici Vádí Rum. Slunce začíná barevně osvětlovat okolní skalnaté masivy a my se potichu loučíme s překrásným a působivým místem, opředeným beduínskými příběhy a kulturou. Z autobusové zastávky na samém okraji vesnice vyjíždí každé ráno v šest hodin pravidelný spoj do Akaby, druhého nejvýznamnějšího města Jordánského království. Neplánujeme se v Akabě nijak dlouho zdržet. Dnešní den bychom se chtěli dostat do Ammánu, hlavního města Jordánska, které by mělo sloužit jako výchozí bod pro výlety do okolí. Na sever do Jerashe a k Mrtvému moři.
Autobusová linka Akaba – Ammám je velmi frekventovaná a podélně křižuje prakticky celý stát. Spojuje nejvýznamnější dopravní uzel Jordánska a jeho hlavní město. Akaba se svou polohou na pobřeží Rudého moře je jediným přístavem království a vstupní branou pro většinu importu. V průběhu cesty Jordánské silniční kontroly prováděné vojenskými patrolami jen potvrzují snahu země o bezpečnost turistů.
Přibližně po třech hodinách přijíždí autobus na nádraží Abdali v samém centru města. Okamžitě po příjezdu je autobus obklopen skupinami taxikářů, kteří se snaží naplnit své vozy právě přijezdivšími cestujícími. Rvačka je hlavně o cizince, neboť ti si nechají narozdíl od místních vnutit vyšší cenu, než je běžné. Po klasickém smlouvacím procesu dochází řidiči taxíku, že jsme s místními poměry seznámeni a s mírně protaženým obličejem nás veze za smluvenou standardní cenu dál do centra hlavního města. Obchodní duch těchto lidí mě přesto nikdy nepřestance udivovat. Za halasného troubení vozu, který se dere hustou ammánskou dopravou se řidič praticky neustále pokouší nám doporučit zaručeně ten nejlepší hotel a nabízí nám svezení v dalších dnech. Myšlenky zdejších taxikářů v mnohém připomínají šachisty. Vždy myslí o jeden tah dopředu. Nejde jim o to kam jedete když vás vezou. Důležité je, kam pojedete odtamtud, případně zítra nebo za týden.
Hostel Cliff, který jsme si vybrali (opět podle průvodce Rough Guide), stojí v downtownu, tedy centru města, na patrně nejrušnější ulici, jaká tu vůbec je. Ulice Prince Mohd Street, ožívá kolem desáté hodiny ranní a chodníky se uvolní až dlouho po půlnoci. Nepřeberné množství krámků na jejích okrajích i v okolních zastrčených uličkách nabízí obrovský sortiment zboží. Nachází se tu i několik obchodů s alkoholem, jehož konzumace je islámem oficiálně zakázána. Nešvarem arabských zemí není alkohol, ale kouření. Místo pivnic navštěvují místní mužové kuřárny, kde se obvykle promítají fotbalová utkání z arabské ligy a hrají karty. Vlastní vodní dýmka vám vydrží i několik hodin a pozorný personál zařízení se stará, aby vám uhlíky nikdy nevyhasly. „Podpalčík“ kmitá mezi stoly s takovou rychlostí, že je po několika nádeších z dýmky obtížné jej sledovat. K dýmce dostanete obvykle sklenici vody a pochopitelně vlastní náústek, zatavený v plastovém pytlíku, který si sami na dýmku nasadíte. Jedna z takových kuřáren je přímo pod hotelem Cliff. Ženy sem pochopitelně mají vstup zakázán. Dýmka stojí 1JD (25 korun) a tabák si vyberete u „nealkoholického“ baru, kde si můžete objednat i pití.
Výborný je silně slazený arabský čaj nebo osvěžující citronová limonáda.
Na ulici Prince Mohd stojí i nejlepší a nejznámější restaurace ve měste – Hashem, kde vám připraví za velmi nízký obnos prvotřídní jídlo složené výhradně z pokrmů, které jordánci běžně jedí: falafel, fool a hummus. K tomu obsluha servíruje čerstvě upečený arabský chleba a hranolky. V restauraci je pěkně živo, a tak budete možná chvíli muset čekat, než se uvolní místo. Rozhodně si ale počkejte, stojí to za to. Lepší hummus a fool sotva někde jinde ochutnáte.
Jinak je Ammán špinavé a velmi rušné město, na jehož prohlídku stačí jeden den, nestudujete-li zrovna v rámci sociálních věd ruchy arabských metropolí. Ovšem pokud se pohybujete po Jordánsku veřejnou dopravou, je výhodné mít základnu právě tady, protože místní autobusová nádraží jsou středobodem dopravy po celé zemi. Odsud se celkem bezproblémově dostanete do Irbidu, Jerashe nebo k Mrtvému moři.
Co vidět v Ammánu:
- Mešita Krále Abduláha
- Zbytky Herkulova chrámu
- Římské divadlo
Nejzajímavějším místem hlavního města Jordánska je ale samotná ulice Prince Mohd, která je nejrušnější částí města. Procházet se tu a pozorovat okolní "šrumec" je opravdu parádní zážitek.
FOTO: Ammán, Jordánsko - TREKY.CZ
Související články