Jak se obléct na hory a kamarádky hypoglykemie s dehydratace
„Neexistuje zlé počasie, iba nevhodne oblečený a obutý turista!“ - slovenský citát, který stoprocentně podepíšu. Dnešní článek je pro mnohé zbytečný, nicméně nedávno vzniklá situace jíž jsem byl svědkem mne donutila zaglosovat na toto téma. Představte si podzimní Nízké Tatry, kde je v tuto dobu možné opravdu vše. Umrznutí by nebylo výjimkou, protože v tuto dobu na hřebenech padává nemilosrdně sníh. Takže co si obléct na hory a co je to hypoglikemie a dehydratace ?
A tudy ve stopách Yettiho kráčí rodinka s dítětem. Otec zjevně zkušený turista neboť jektá zuby v triku s dlouhým rukávem a matka též spoře oblečená, neboť mrznoucí dítko všemi kusy oblečeního jejich obaleno jest.
Podle skutečné události.
A to se prosím může přihodit na Chopoku, odkud vyrazila rodina směr Ďumbier. Pravda, že Orlické hory nejsou žádní velikáni, ale věřte mi, že Vás mohou nemile překvapit.
Takže zamysleme se nad tím jak se vlastně obléci do hor i když se chystáme třeba jen na půldenní výlet.
Základním pravidlem by mělo být: "I když je dole teplo, na hřebeni nemusí". Opačně to většinou nefunguje leda snad při inverzi.
Takže co na sebe v létě:
I když je dole palermo jak blázen a vyrazíte v sandálech a kraťasech nezapomeňte větrovku nebo memránovou bundu do batohu. Počasí na horách se může velmi rychle změnit a i když bylo ten den předpovězené slunečné počasí. Zažil jsem na Chopoku sněžení v červenci.
Je dobré podívat se předem na trasu, kterou půjdete jestli je vhodná pro sandálové obutí a podle toho zvolit podvozek. Jeden můj známý kamarád občas před tůrou ledabyle prohodil, že to bude jen lehká sandálovka, pročež jsme si pořádně utáhli pohorky.
Jak podzim/jaro/zima
Oblékněte se podle aktuálního počasí, ale i když předpověď hlásí hezky na týden dopředu mějte na paměti, že v těchto ročních obdobích je počasí opravdu vrtkavé a může Vás zradit rychleji než Stalin bolševiky.
Předpokládám, že zmiňovanou bundu máte již na sobě a tak do batohu vezměte navíc nějaký ten kus hřejivého oblečení (flís, svetr) a každopádně rukavice a čepici. Pokud není bunda nepromokavá, hodí se i pláštěnka.
Vyčerpání hladem a žízní
Pokaždé s sebou neste vodu a nějakou tu energetickou tyčinku nebo čokoládu. Pro celodenní výlet počítejte 1,5 l vody na osobu. Dehytratace se totiž za určitých podmínek může dostavit i bez pocitu žízně. Obzvláště v mraze dehydrataci občas nepocítíte, takže pozor.
Nicméně aby toho nebylo dost. I při dostatku tekutin můžete zkolabovat po pár hodinách výkonu. Dostaví se takzvaný hlaďák (hypoglykemie) neboli nedostatek cukru. Nástup začíná sevřeným žaludkem a jde rychle do hlavy kde se dostaví mírné mrákoty a je možné, že přestanete slyšet nebo vidět (vím z vlastní zkušenosti). V zimě na běžkách to může být osudné. Hloupá musli tyčinka Vám může zachránit život.
Související články