Liparské ostrovy - vulkanická turistika

Liparské ostrovy, nazývané také Eolské, najdeme zhruba 20 kilometrů severně od Sicílie, v Tyrhénském moři, které omývá severní břehy Sicílie a západní italské pobřeží. Ostrovy jsou sopečného původu, což je rozpoznatelné prakticky při prvním pohledu na siluety některých z nich a formálně jejich území spadá pod samosprávu Sicílie.
Liparské souostroví se skládá ze sedmi následujících ostrovů: Lipari, Salina, Vulcano, Stromboli, Filicudi, Alicudi a Panarea. Panuje tu příjemné a mírné středomořské podnebí, nicméně pokud čekáte pláže a koupání, budete nevyhnutelně zklamáni. Břehy ostrovů jsou obehnány hradbou ostrých a strmých útesů, o které se rozbíjí vysoké mořské vlny. Ráz krajiny je doslova cítit sopečnou činností. Najdete tu jak místa s bujnou vegetací, tak tmavé planiny, svědčící o silné vulkanické aktivitě. Ve skutečnosti je tato oblast sopek plná. Některé z nich vystupují nad hladinu, jako v případě souostroví Lipari, jiné jsou podmořské. Zřejmě nejaktivnějšími vulkány jsou Stromboli a Vulcano.
Na ostrovy se dostanete lodním spojením. Trajekty zavbezpečují přepravu automobilů, pokud cestujete pouze po vlastních nohou, využijte rychlých vznášedel. Vyplout na ostrovy lze z italských přístavů Neapol, Palermo nebo Messina. Nejčastější spojení je ovšem ze sicilského města Milazzo, které jezdí několikrát za den.
Turistika
Ostrovy nejsou pravou turistickou destinací v plném slova smyslu. Najdete tu jen relativně málo ubytovacích zařízení, ale nabízí poměrně zajímavé turistické trasy, vedoucí na vrcholy vulkánů. Ostrovy jsou malé, většinu z nich přejdete během jediného dne. Pokud byste chtěli poznat celé souostroví, bude nejlepším výchozím hlavní město ostrova Lipari - Lipari. Přístav Lipari nabízí spojení na ostatní ostrovy. Turistika na ostrovech je až na výjimky opravdu záležitostí intuitivní, neboť značené turistické trasy tu v 99% případech nenajdete.