Trek Laugavegur (Landmannalaugar - Porsmork) – 4 dny duhovými horami uprostřed Islandu

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk
Mapa: 

Travnaté pláně IslanduLaugavegur je právem považován za jeden z nejhezčích treků na světě. Prochází duhovými horami, na jejichž úbočí vyvěrají sirné prameny a sopečná činnost je doslova a dopísmene cítit pod vašima nohama. I nás sem zavanula touha poznat jaké je trekování pustou a divokou severskou přírodou, touha po fotografiích neuvěřitelně barevných horských svahů a snad i poměřit se s pravým islandským počasím opravdu „na vlastní kůži“.

Charakteristika
Trasa je dlouhá přibližně 55 kilometrů a dá se naprosto bezproblémově zvládnout za 4 dny. Žádné poplatky se za absolvování treku neplatí, existuje však pravidlo, že každý kdo se chystá trasu absolvovat by se měl zapsat do knihy v budově informačního centra v Landmannalaugaru. Ubytování na trase treku se ovšem platí a narozdíl od volného táboření na území Islandu se v parcích platit za kempy musí a tábořit mimo ně nesmí. Doporučuji to dodržet protože pokud spíte ve stanech, není cena nikterak závrátná (narozdíl od pokuty, ta ovšem závrátná je). Značení je různé – od červených značek na zemi, přes kolíky k dřevěným ukazatelům. Nicméně jsme nezabloudili nikde. Většinou tam je jen jedna cesta a pokud se z ní odchýlíte, rychle to poznáte.

Doprava na začátek a konec treku
Jak do Landmannalaugaru tak na i na konec trasy do Porsmorku jezdí autobusy z Reykjavíku nebo z Helly. My jsme po Islandu cestovali autem a tak jsme nechali našeho čtyřkolového druha před posledním brodem do kempu v Landmannalaugaru. Odtamtud to bylo do kempu již asi 400 metrů a protože jsme si nebyli jistí brodivostí našeho Subaru, zůstalo auto na jedné straně řeky a my se ubytovali na té druhé.

Kde spát
Trasa je situována tak aby na konci každého dne bylo nějaké tábořiště a chata pro ty majetnější. Pozor, chaty je nutné rezervovat dopředu, protože v sezóně jsou naprosto a plně obsazené. My se spolehli na stany a s jejich stavbou nebyly kromě zapichování kolíků problémy na žádném tábořišti.

Voda
Voda je na treku prakticky všude ostatně jako na celém Islandu. Troufám si tvrdit, že je tohle jediný trek na světě, který lze absolvovat bez jakékoliv lahve, pouze jen s malou skleničkou.

Trasa: Laugavegur - Hoskuldsskalli - Alftavatn - Emstrur - Porsmork / Thorsmork;

Okruh: ne;

Čas: 4 dny;

Vzdálenost: 54km;

Náročnost: brody, stoupání, technické vybavení není potřeba; Jak se tam dostat: na oba konce treku jezdí autobusy z Reykjavíku a z Helly (blízké město);

Tip
Opravdu (a teď to myslím vážně) si s sebou vezměte boty na brodění řek. Voda má většinou lehce přes nulu a brody jsou dlouhé a některé dost i hluboké (jeden byl do půli stehen a pokud by se řeka rozvodnila......). Na dně řek jsou špičaté kameny a nohy v tak studené vodě ztrácí cit, takže se v lepším případě vymácháte i s batohem a v horším si rozříznete na kost naprosto ztuhnou nohu.

Druhou nezbytnou součástí jsou trekové hůlky. Budou vám neocenitelným pomocníkem při brodění a při přechodech pouští, kde jeden krok s hůlkami rovná se tři bez nich.

Itinerář treku:

1.    den Landmannalaugar – chata Hosskuldsskalli (11km – 5h)
První den bude ve znameni stoupání na nejvyšší bod celé trasy – Hrafntinnusker (1281m). Stezka se vlní po úbočí nádherných liparitových hor, které doslova hrají všemi barvami. Na úbočích hor nebudete mít nouzi o sirné prameny, které páchnou jako zkažená vejce, ale pochybuji, že byste si tím nechali nějak zkazit náladu. Jakmile dosáhnete vrcholu Hraftntinnusker, jste prakticky na místě. Hned za kopcem je chata a u ní několik kempovacích míst.

2.    chata Hosskuldsskalli – jezero Alftavatn (12km – 5h)

Ranní část dnešní etapy bude ještě ve znamení Duhových hor, ale pozor užívejte jich dosytosti neboť se vám za okamžik otevře výhled na skalnaté a zasněžené vrcholky vzálených hor, které vystupují ze sytě zelené vrchoviny a planin v okolí. Zhruba v druhé polovině etapy začneme pomalu klesat až k jezeru Alftavatn, kde je dnešní tábořiště.

3.    jezero Alftavatn – Emstrur (15km – 6h)
Přeji dobré ráno a doufám, že jste v pozitivní náladě, protože dnes bude brodící den. Etapa Alftavatn  - Emstrur vede zčásti zelenými loukami a zčásti černou pouští. Nebudeme překonávat žádné vysoké hory, ale bude to trasa neméně náročná a zajímavá. Já osobně tento úsek považuji za nejhezčí. Působivost ostře zelených hor, které vystupují z černých pouští je nezapomenutelná. Když se ve svých myšlenkách vrátím na tento trek, první mě napadne právě tenhle úsek. Asi hodinu od jezera Alftavatn je další místo na ubytování chata Hvanngil. My si tam dali příjemnou pauzu a pokračovali jsme. Ihned za ní překonáváte poměrně dost hlubokou řeku tak pozor. 

4.    Emstrur – Porsmork (Thorsmork) (16km – 7h)
Jestli se Vám všera líbily barevné kontrasty, tak budete poslední den treku opravdu nadšeni. Červená tráva a zelené kopce opravdu není výlet do LSD, ale poslední etapa treku. Od chaty sestoupíme do kaňonu Emstrua, přejdeme přes lávku přes valící se peřeje a budeme střídavě šplhat a klesat dokud nedojdeme k řece Pronga, za kterou začíná Thoruv les (Thorsmork nebo také Porsmork jak se říká na Islandu). Změt pitoreskně pokřivených nízkých stromů přímo horrorových tvarů. Uff, ještě, že tu jsme ve dne. Nechtěl bych tu jít sám za úplňku. Asi za půl hodinky přijdete na rozcestník, na kterém se dáte doleva směr Porsmork.

 

Kemp v Landmannalaugaru Kemp v Landmannalaugaru Duhovými horami Islandu
Duhové hory
Duhové hory Duhové hory
chata Hosskuldsskalli Pouště před kempem Emstrur Pouště před kempem Emstrur Pouště před kempem Emstrur
Kemp Emstrur
Na cestě k PorsmorkuBrod před Porsmorkem

Foto: Trek Laugavegur, Island - TREKY.CZ