Faerské ostrovy - zelené ostrovy plné ovcí uprostřed Atlantiku

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk
Mapa: 

Faerské ostrovyVítejte v zemi zelených hor vystupujících přímo z moře mezi Norskem a Islandem. Toto podivuhodné místo leží v Severním moři mezi Norskem a Islandem. Faerské ostrovy neboli faersky Føroyar jsou souostrovím 17-ti ostrovů s celkovou rozlohou 1399 kilometrů čtverečných. Pojmenovány jsou podle dánského slova ovce får.

Historie
V roce 800 se zde usadili Vikingové a až do roku 1035 řídil ostrovy parlament na území dnešního hlavního města. Poté načas podléhaly vládě norského krále než spadly pod dánskou nadvládu. Po celou dobu však sílila u obyvatel touha po osamostatnění.

V druhé světové válce zachránila ostrovy jejich izolace před německou okupací. Pravděpodobně k tomu přispěla také přítomnost britské posádky. Vděčnost projevovali faerští námořníci a rybáři tím, že zásobovali Spojené Království rybami i přes všudypřítomné německé ponorkové hlídky.

Po válce faerský parlament odhlasoval nezávislost, na což reagoval dánský král tím, že jej nechal rozpustit. Roku 1948 bylo vyhlášeno samosprávné společenství v rámci Dánského království. Ostrovy mají svou vládu a parlament a vlastní státní symboly. Mají také vlastní fotbalový tým, který se utkal i s reprezentací České republiky.

Několik faktů
Faeřané jsou nejmenším evropským národem, vždyť na samotných ostrovech jich nežije více jak 50 tisíc, nicméně ke svému vlastenectví jsou opravdu pravověrní a velmi hrdí. Dánové a dánsko vůbec není na ostrovech příliš oblíbené a pokud náhodou dánsky hovoříte, pak vězte, že uděláte lépe použijete-li angličtiny. Úředním jazykem je totiž faerština nikoliv dánština, jak by se mohlo zdát.

Nejvýznamnějším ostrovem je Stremoy, kde se nachází i hlavní město Tórshavn, centrum veškerého politického i obchodního dění na ostrovech.  V hlavním městě žije přibližně čtvrtina obyvatel ostrovů. Obživu nachází většina obyvatelstva v rybolovu. Podružnými aktivitami jsou také chov ovcí, kterých je tu údajně o dost více než obyvatel a turistický ruch.

Ostrovy jsou hornaté a místní charakter krajiny by snad mohl připomínat skotskou nebo irskou přírodu, ovšem s tím rozdílem, že tu nerostou žádné stromy. Pokud nějaký ten strom někde náhodou vyrazí z rodné hroudy je místními obyvateli oplocen a prohlášen za národní park. Průměrná výška zdejších horských vrcholů je okolo 300m, nejvyšším vrcholem je Slaettaratindur (882m).

Dopravu mezi ostrovy obstarávají trajekty a vrtulníkové linky. Některé ostrovy jsou propojeny tunely. Mezinárodní letiště je na ostrově Vágaru a s hlavním městem jej spojuje pravidelná autobusová linka.

Klima je velmi proměnlivé právě díky všudypřítomnému oceánu. I když je poněkud zmírněno přítomností Golfského proudu. Průměrná teplota je v zimě nad nulou a v létě okolo 12°C.

Časový rozdíl je o hodinu méně než v České republice.

 

Faerské ostrovy Faerské ostrovy Faerské ostrovy
Faerské ostrovy
Faerské ostrovy Faerské ostrovy
Faerské ostrovy Faerské ostrovy Faerské ostrovy

Faerské ostrovy Faerské ostrovy Faerské ostrovy
Faerské ostrovy Faerské ostrovy Faerské ostrovy

Foto: Faerské ostrovy - TREKY.CZ