Huberstone - těžařské město duchů uprostřed pouště Atacama
Humberstone ve své době bylo velmi bohaté a vzkvétající město. Ne náhodou. Zdejší pouštní krajina je totiž bohatá na prvek, který byl až do poloviny minulého století naprosto nepostradatelný, na ledek. Pro kultivaci krajiny a rozvoj zemědělství představoval ledek nenahraditelnou látku, nezbytnou pro výrobu hnojiv. Chile se tak stalo nepostradatelným hráčem na trhu, kde si mohlo diktovat ceny.
Podzemní ložiska ledku vznikala postupným rozkladem živočichů a řas, které moře vyvrhlo na pevninu. Díky zdejšímu suchému klimatu byly tyto nánosy vršeny na sebe a tak vznikly metrové vrstvy této nerostné suroviny. Prakticky přes noc se tak stala chilská oblast Tarapaca, ležící v nehostinné poušti Atacama,nejvýznamnější oblastí pro světové zemědělství. Nicméně právě díky zdejším nehostinným podmínkám, nebyla těžba nic jednoduchého. Podnebí v této části Chile je suché a v letní teploty se často pohybují okolo čtyřiceti stupňů.
I přesto však začala v této oblasti vznikat města, která zaměstnávala stovky dělníků z okolních států. V dolech a továrnách na zpracování ledku pracovali dělníci z Chile, Peru a Bolívie. A o práci byl i přes její náročnost velký zájem. Města jako Santa Laura, Humberstone nebo Chacabuko vyvážela ledek do celého světa. Zatímco však první dvě byla určena pro svobodné dělníky, Chacabuko sloužilo jako pracovní tábor pro odpůrce Pinochetova režimu. Ve městech pro svobodné dělníky se naproti tomu žilo o poznání lépe.
Zaměstnanci měli k dispozici malé domky, ve kterých mohli ubytovat své rodiny a dětem bylo poskytováno vzdělání. Tato informace silně kontrastuje s osobní zkušeností, kterou nabydete, pokud se do Humberstone vypravíte. Celé místo působí spíše jako koncentrační tábor. Jednotlivé bloky mají brány, kde stály ozbrojené stráže. Nicméně to byla nejspíše jediná obrana proti zločinosti, která v těžebních městech toho druhu jen kvete. Oproti tomu mluví divadlo, škola a tenisové kurty přímo v samém centru města.
Vznik Humberstonu se datuje do roku 1872, kdy začala těžit společnost Peruvian Nitrate ledek v Atacamě. Těžařská osada se původně jmenovala „La Palma“ a velmi rychle se rozrostla do bohatého města s vlastním kulturním a společenským životem. Podle svého zakladatele Jamese Thomase Humberstona byla v roce 1932 přejmenována sdružením COSATAN, které převzalo obě největší města po krachu jejich vlastníků v roce 1929. Tento rok byl pro chilský ledek zlomovým. Němci Fritz Haber a Carl Bosch začali synteticky vyrábět čpavek a dražší ledek již nebyl potřeba.
Navštívíte-li Humberstone, budete moci alespoň trochu nahlédnout do dob, kdy Atacama, dnes jedno z nejsušších míst na zemi, dávala obživu tisícům lidí a „vládla“ světu. Ze známek zašlé slávy lze číst mnohé o historii Chile a oblasti Tarapaca.
Foto: Město duchů Humberstone, poušť Atacama, Chile - TREKY.CZ
Související články