Valparaíso - nejzajímavější přístav v Chile
Valparaíso, jedno z nejzajímavějších měst v podlouhlém státě Chile. Podivný mix architektury, pobřeží Pacifiku, kopcovitého terénu a požitkové kultury dělá toto město jedním z nejzajímavějších a nejzvláštnějších v jižní americe.
Město leží pouhou hodinu cesty od hlavního města, Santiaga. Díky své poloze na pobřeží Pacifiku je nejvýznamnějším chilským přístavem. Jeho sláva nicméně nedosahuje ani zdaleka do té výše, jako v dobách, kdy ještě nebyl dokončen Panamský průplav a Valparaíso se tak stávalo zastávkou téměř každé lodi, jež cestovala mezi Atlantikem a Pacifikem. "Klenot Pacifiku", jak je Valparaíso také často nazýváno je nicméně významným místem i v dnešních dobách. O tom může svědčit i fakt, že je sídlem Národního kongresu. Důležité místo zastává i na akademické půdě, neboť je zde soustředěno celkem devět univerzit.
Ačkoliv historie rušného a nebezpečného přístavu s vykřičenými čtvrtěmi je dnes pryč, zařazení
Valparaísa na seznam UNESCO oživilo cestovní ruch a každé léto tu staví přes 50 zámořských výletních lodí, které nabízejí svým pasažérům prohlídku atraktivních částí města. I když nejste hostem některého z těchto plovoucích hotelů, můžete si přístav prohlédnout z vody i tak. Nesčetné množství lodí a člunů se nabízí i se svými kapitány k pronajmutí, aby vás vzaly na zhruba půlhodinovou vyhlídkovou plavbu. Ale pozor ! Valparaíso je i významným přístavem vojenského námořnictva a vojenské lodě je tu přísně zakázáno fotografovat. I kapitáni na vyhlídkových lodích nejsou fotografiím chilského námořnictva přístupni.
Architektura
Bezesporu hlavní zajímavostí Valparaísa jsou výtahy a lanovky, které jsou nezbytnou součástí veřejné dopravy ve městě. Od moře stoupají prudké kopce, na jejichž stráních se rozkládá velká část města a stovky schodů jsou pro používání pádným důvodem. S neúnavnou pravidelností přepravují lanovky obyvatele města spolu s turisty z nižších poloh města až na vrcholky kopců. Různorodě brevné domky, zděné i dřevěné, představují sen každého fotografa a nabízí stovky kompozic. Nejstrašnější podívanou, která tu doslova bije do očí, je však budova Národního kongresu, který sem byl přestěhován během Pinochetova režimu a budova byla postavena na diktátorově oblíbeném místě z dětství.
Historie:
Město bylo založeno v roce 1536 expedicí Diega de Almaro, prvního španěla, který vkročil na území Chile. Podle španělské vesnice Valparaíso de Arriba bylo město poté pojmenováno jedním z kapitánů Almarovy výpravy. Během své dlouhé historie město často trpělo zemětřeseními a pirátskými nájezdy. Těm nasadil korunu Sir Francis Drake, který jej vyraboval a vypálil v roce 1579. Ze zaznamenaných zemětřesení drží smutné prvenství rok 1906, kdy byla zničena veliká část města a zepřelo přes 20 000 obyvatel.
Zajímavosti:
Novoroční festival je událostí, na kterou se každoročně sjíždí přes milion turistů z celého světa. Před koncem každého roku se město na tři dny promění v mumraj proudících lidí, kteří slaví ve dne v noci. Festival se chlubí i největším ohňostrojem v celé jižní americe a po celé délce zálivu stojí diváci, kteří si nechtějí tuto podívanou rozhodně nechat ujít. Chilský básník Pablo Neruda, jehož jméno je skloňováno po celém území Chile byl prý pravidelným divákem těchto úchvatných her ohně a barev.
Jak se tam dostat:
Z hlavního autobusového nádraží v Santiagu odjíždí autobus do Valparaísa zhruba každých 10-15 minut. Obě města jsou vzdálena 120 kilometrů. V sousedství starobylého Valparaísa leží letovisko Viña del Mar, oblíbený cíl místních i zahraničních turistů vyznávajících slunění a mořské aktivity. Pokud přece jenom budete toužit stanout na jedné z písečných pláží, pak mezi letoviskem a Valparaísem jezdí vlak, který vás na pláže dopraví za několik minut.
Foto: přístav Valparaíso, Chile - TREKY.CZ
Související články