[3]Výběr vhodného spacího pytle je věc ošemetná a vzhledem k cenovým relacím ve kterých se pohybují to není ani věc levná. Pokud zabloudíte do obchodu ať už kamenného či elektronického, kde tento sortiment prodávají, budete stát před volbami jako cyklospacák, třísezónní, letrní apod. Proto se Vám pokusíme dát pár tipů jak vůbec s výběrem začít, na co si dát pozor a které údaje co znamenají. Takže jaký spacák vybrat ?
Na prvopočátku byla deka. Ale protože pomalu ale jistě přestávala stačit poohlédl se člověk po něčem pohodlnějším a vznikl spací pytel.
Existuje nepřeberné množství výrobců spacích pytlů. Od těch renomovaných až po úplně neznámé (myslím ve světě outdooru) jako např. Tesco. Jako u každé věci záleží na druhu akce, na kterou spacák vybíráte.
Jak dělíme spacáky ?
Asi nejvýmluvnější dělení spacáků může být podle ročních období na:
- letní [0° extrém]
- třísezónní (jaro, léto, podzim) [-7° extrém]
- zimní [-30° extrém]
Co jsou teplotní čísla na spacácích ?
Při nákupu spacích pytlů by Vás měly nejvíc zajímat teplotní hodnoty uvedené obvykle na letáčku připevněném k obalu nebo na obalu samotném. Důležité jsou dvě hodnoty: komfort a extrém.
* Komfort podle mé vlastní zkušenosti uvádí hodnotu při které budete ve spacáku spokojeně spát a zima k Vám nepronikne.
* Naproti tomu extrém zaručuje pouze to, že nezmrznete, nicméně o zdravotních problémech, které si můžete způsobit už se nezmiňuje a neřeší.
Byla by nehorázná pitomost jít spát do -20-ti se spacákem, který udává svoji extrémní hranici právě na tuto hodnotu. Asi nejlepší pravidlo je vybrat spacák s komfortem na té nejnižší teplotě, kde se chystáte spát.
Nojo výrobce něco uvádí ale funguje to ?
Tak tohle je asi nejtěžší bod. Spousta výrobců se dušuje jak jsou jejich výrobky bezchybné a pak na mraze ouvej a najednou víte, že jste vyhodili nějaký ten tisíc oknem. Nejlepším vodítkem jak zjistit jestli výrobce udává opravdové hodnoty a nestřílí je tam jak se říká od boku je EN13537 což je evropská norma a pokud je u spacáku uvedená, znamená to, že teplotní hranice byly testovány na humanoidní figuríně pomocí standardizovaných testovacích procedur. Selsky řečeno nebude Vám v daných teplotách zima, zatímco u těch bez normy Vám se v nich nebudete klepat zimou jenom možná.
Proč si teda rovnou nekoupit ten nejdrsnější spacák ?
Důvodů může být několik. Zaprvé je to cena. Slušné zimní spacáky začínají na 4000Kč a jdou výše a výše. Běžný třísezónní spacák se dá koupit v rozmezí 1500-2000 Kč. Letní spacáky jsou zase o něco levnější.
Dalším důvodem je i velikost a váha, která se může lišit až o kilogram a to je opravdu hodně.
Kapitolou samou pro sebe jsou cyklospacáky, které jsou opravdu velmi skladné, ale chraň Vás anděl strážný když přijde nějaký ten mrazík a vy jej nečekáte. Nicméně jsou velmi lehoučké a po sbalení malé a svůj účel plní dokonale.
Dekový, péřový nebo jaký vlastně ? Aneb čím je který spacák vycpaný.
Na dekový spacák dnes už téměř nenarazíte a tak se budeme věnovat ostatním skupinám.
Drtivá většina spacáků na běžném trhu je dnes tzv. z dutého vlákna, které má výborné izolační schopnosti a je ve srovnání s peřím poměrně odolné. Po letech užívání spacáku se vlákna mohou polámat nebo potrhat a spací pytel tak ztrácí izolační schopnost, lidově řečeno už tolik nehřeje. Proto by ideálně spacák měl být rozbalený když jej skladujete doma.
Ve srovnání s peřím má duté vlákno ještě jednu výhodu a tou je, že hřeje i mokrý. Jakmile namočíte péřák, stanou se z peří hrudky a izolace je ta tam. Péřáky jsou vhodné do takzvané suché zimy, kde deště nehrozí a riziko namočení spacáku je nízké.
Rada na závěr...
Někteří výrobci uvádějí, že jejich superspacáky z dutého vlákna mohou nahradit péřový spacák. Je to lež. Peří se prozatím nic nevyrovná takže když do mínus třiceti tak s peřím.