View Larger Map [3]
[4]„Arches“ neboli oblouky. To je krátký a výstižný popis toho, oč v tomto parku běží. Oranžové skály v pouštní krajině, které příroda během uplynulých tisíciletí opracovávala, až vznikla skalní okna nevídaných rozměrů. Pokud se rozhodnete cestovat do státu Utah, pak Arches je místo, které byste neměli vynechat za žádnou cenu. Slovy Karla Maye bychom mohli říci jediné. Když se Manitou procházel nad územím Spojených Států s pytlem plným přírodních krás, které rozdával indiánským kmenům, pak se mu nad území kmene Utahů rozhodně rozsypaly. Dnešní území státu Utah je totiž doslova pokladnicí míst, která nikde jinde neuvidíte.
Stejně jako v převážné většině ostatních národních parků USA, lze absolvovat prohlídku parku bez toho, abyste vystoupili z automobilu. Můžete tedy park doslova prolétnout za přibližně dvě hodiny. Ale proč byste to dělali ? Tím se připravujete o to nejzajímavější, které na vás bude čekat, pokud vystoupíte z klimatizované „ameriky“ do horkého a suchého vzduchu zdejší pouště.
Sjíždíme z dálnice číslo 70 a směřujeme na městečko Moab, které leží jižně pod územím parku. Ačkoliv jsou sotva dvě hodiny odpoledne, pochybuji, že se ještě dnes stihneme do Arches podívat. Obloha vypadá, jako kdyby měl být konec světa. Je léto, ale i tak nás čeká naprosto uchvacující podívaná. Zakrátko už bičují svislé blesky okolní krajinu. Naštěstí je bouřka dost daleko od nás a tak zastavujeme a můžeme nasát vůni navlhlého písku, který k nám přinesl vítr, za rachotu hromů ve vzdálené poušti.
„Být tak tekhle mrak nad námi, “ napadne mě okamžitě. Stěrače by jely na plný výkon a my bychom neviděli ani na žlutou čáru označující okraj dočervena zbarvené vozovky. Ale bouřka odchází stejně rychle jako přišla a tak brzy zastavujeme u návštěvnického centra Národního parku Arches. Podobně jako u ostatních vstupů do jiných národních parků zde můžete najít ceduli, která upozorňuje na nutnost vzít si s sebou do parku dostatek vody. Jste v poušti. Chovejte se podle toho.
Oblas Arches byla prohlášena národním parkem teprve v roce 1971. Nabízí svým návštěvníkům přes 2000 přírodních pískovcových oblouků, které stále opracovává eroze. Hranice parku leží pouhých 8 km od města Moab, které je současně i vstupní branou na jeho území. Rozloha parku je 310 čtverečných kilometrů a jeho nadmořká výška je zhruba 1400 metrů.
Arches je místo s největší koncentrací přírodních skalních oblouků na světě vůbec. Jejich vznik se přisuzuje mořské vodě. Moře během uplynulých miliónů let ustoupilo a vytvořilo pukliny, které se časem díky erozi rozšířily na okna a výklenky.
Neatraktivnějšími útvary v oblasti jsou Landscape Arch (tenký, ale 100 metrů dlouhý oblouk) a Baby Arch, nejmenší oblouk v parku měřící pouhých 91 cm. Landscape Arch leří v nejhezčí části parku Arches – Devil‘s Garden, kde je koncentrace skalních oblouků největší.
Další velmi navštěvovanou částí parku Archies je oblast Windows (neboli Okna) se skalními okny Double Arch nebo Turret Arch, krátká stezka vás provede okolo těchto obrovských skalních útvarů.
Při cestě od návštěvnického centra u města Moab není ani třeba upozorňovat na Balanced Rock, které si po pravé straně všimnete sami. Jde o obrovský balvan, velký asi jako čtyři autobusy, který sedí na pískovcovém sloupu. Při pohledu na něj si připadáte opravdu titěrní. Pokud neplánujete zkoumat zdejší geologické útvary okem odborníka, naplánujte si na prohlídku parku jeden den. Ale rozhodně si naplánujte jeden CELÝ den. Stihnete projít Devil’s Garfen i oblast Windows. Pokud si chcete přivést nezapomenutelné záběry, doporučuji počkat si na západ slunce. Zapadající hvězda obarví už tak oranžové skály doruda a mírné světlo udělá z vašich fotek nezapomenutelné snímky.
Atraktivní místa:
Balanced Rock – obrovský balvan na kamenném podstavci
Delicate Arch – osamocený skalní oblouk, který je symbolem státu Utah
Devil’s Garden – Ďáblova zahrada s oblouky a sloupy
Double Arch – dvojitý oblouk
Landscape Arch – velmi úzký, ale přes 100 metrů dlouhý oblouk, který je současně nejdelším skalním obloukem na světě.
[5]
[6]
[7]
[8]
[9]
[10]
[11]
[12]
[13]
[12] [14]
[15]
[16]
[17]
[18]
[19]
[20]
[21]
[22]